Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Simulare in Proteus - nelamuriri


Postări Recomandate

Va salut,

Incerc sa simulez un generator de semnal(schema luat din cartea 365 scheme practice cu circuite cmos). Problema e ca la simulare pe osciloscop nu apare niciun semnal. Nici sinus nici triunghi nici dreptunghi. Nu prea am mai simulat eu in proteus, nici schema nu stiu daca functionala si din acest motiv va intreb daca si ce sa setez sau sa verific in proteus ca sa fiu sigur ca cel putin in proteus e ok(ca nu e functionala schema, asta e ca nu ma intereseaza prea mult). Simularea asta am incercat-o mai mult de plicitiseala si ca poate mai invat ceva simulare in proteus.

post-179494-0-16733500-1491477443_thumb.gif

post-179494-0-12754300-1491477453_thumb.gif

Link spre comentariu

Am incercat de amuzament schema in Proteus ISIS. Cu anumite modificari in schema, setari de valori si potentiometrii

schimbati cu modele interactive si de alte valori, incepe sa oscileze. Imaginea pe osciloscop apare dupa

vreo 30-100 secunde si la schimbarea scalei sau sincronizarii, imaginea se albeste si revine uneori

si dupa 2-3 minute. Nu am vazut decit fugitiv ceva dreptunghiular intre multele pauze si nu am reusit sa reglez nimic.

Apoi am incercat cea mai simpla schema de oscilator cu CD4093 (trigger Schmitt cu 2 intrari) si am constatat ca

acest circuit este simulat aiurea, dintele de ferastrau fluctueaza ca amplitudine si frecventa si factor de umplere,

dar si unda dreptunghiulara este pocita. Dupa unele observatii, am impresia ca circuitele nu sunt conectate la GND,

desi debiteaza curent normal spre masa.

Am reluat de curiozitate simularea cu LTspice, Orcad si Multisim si rezultatele sunt perfecte.

Poate se gasesc explicatii, dar eu nu le gasesc decit in atentionarea Proteus ca nu poate face simularea in timp real.

 

PS.

Am incercat si cu modelele generice si cu modelele logice si rezultatul este identic.

 

@gsabac

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

Salutare!

Am incercat sa simulez o matrice de leduri 5x7 in proteus .Vreau sa afisez pe ea litera "A" ,dar ceva nu merge.Am folosit un atmega16 un 595 si un uln2004.Hex-ul pentru atmega este functional deoarece am lasat initial un timp de 500ms pentru multiplexare si iata cum se vede https://streamable.com/t71b1 ,adica fix un "A",dar dupa ce micsorez timpul, undeva la 5 ms apare asa https://streamable.com/om20o.

Oare Proteus nu stie de multiplexare???

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator WME

Proteus, nu simuleaza bine decat divizari pe rezistori in DC si operatori logici.

Exista anumite integrate la care anunta ca nu are "model" pentru anumiti pini.

Totusi, este pentru hobby... chiar daca are nume de "Profesional"

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 4 luni mai târziu...

Salut!

Am o problema cu Proteus 8 / W10. dupa circa un minut mi se inchide.

A mai patit cineva la fel?

 

 

 

Scuzati-ma, dar nu sa instalat bine programul. Nu am fisierul LIBRARY :(

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

mars01 - Cristi, sterge poza aceea ...

S-a rezolvat. Dar nu cu programul, cu poza :) .

 

 

Am incercat reinstalarea si nimic. Oricum, sunt dezamagit de W10.

Noroc ca pe laptop am xp cu proteus 7.10.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări