Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
cristiandan

Motorola GM300 nu scaneaza frecventele

Recommended Posts

Buna seara Incerc sa deblochez scanarea frecventelor pentru aceasta statie Motorola si nu reusesc.Parcurg pasii indicati de dl.yo4you,dar in secventa CHANGE\VIEW:MODE ,nu pot seta Type din mod conventional in mod scan.Deasemeni am incercat din MODE UTILITY sau RADIO-WIDE SCAN OPIONS fara succes.Pe display-ul statiei ramane afisat ultimul canal programat(15),led-ul de monitorizare(mon)permanent aprins dar nu pot scana.A mai intalnit cineva aceasta problema?

Buna seara Incerc sa deblochez scanarea frecventelor pentru aceasta statie Motorola si nu reusesc.Parcurg pasii indicati de dl.yo4you,dar in secventa CHANGE\VIEW:MODE ,nu pot seta Type din mod conventional in mod scan.Deasemeni am incercat din MODE UTILITY sau RADIO-WIDE SCAN OPIONS fara succes.Pe display-ul statiei ramane afisat ultimul canal programat(15),led-ul de monitorizare(mon)permanent aprins dar nu pot scana.A mai intalnit cineva aceasta problema?

Atasez mai jos cateva poze poate nu setez corect anumiti parametri.Daca are cineva un manual pentru programarea statiei rog sa-l postezeMultumesc

post-8104-139829785477_thumb.jpg

post-8104-139829785729_thumb.jpg

post-8104-139829785735_thumb.jpg

post-8104-13982978574_thumb.jpg

Daca imi aduc bine aminte GM300 nu scaneaza daca nu are microfonul pus in suportul metalic.Lista de canale se face din butoanele de pe fata statiei, parca se tine apasat pe "SCAN" pana incepe sa clipeasca nr. canalului dupa care se apasa "SEL" pentru a introduce canalul in lista si cu "UP" "DOWN" se trece la canalul urmator,la final sa apasa "SCAN" pentru a iesi din meniu.

Daca imi aduc bine aminte GM300 nu scaneaza daca nu are microfonul pus in suportul metalic.Lista de canale se face din butoanele de pe fata statiei, parca se tine apasat pe "SCAN" pana incepe sa clipeasca nr. canalului dupa care se apasa "SEL" pentru a introduce canalul in lista si cu "UP" "DOWN" se trece la canalul urmator,la final sa apasa "SCAN" pentru a iesi din meniu.

Am conectat microfonul in mufa RJ 45 (nu am suportul metalic),dar am pus in contact discul metalic al microfonului cu partea metalica laterala a statiei ,se aude beep-ul la apasarea tastei PTT si se aprinde led-ul rosu,fasait in difuzor, dar singura tasta activa este mon care la apasare mai lunga se activeaza si se dezactiveaza la apasare scurta, dar fara o comfirmare sonora.Se fac cumva si alte strapuri pe mufa ptr servicii auxiliare din spatele statiei?(am strap doar pe pinii 15 si 16, fara care auditia este foarte slaba).Trebuiesc cumva programate anumite facilitati din RSS ori chiar alt codeplug?Multumesc pentru sfaturi dar mai avem de sapat...

Nu se aude nimic.Numai cu tasta pot sctiva sau dezactiva monitorizare trafic.In rsest nici o alta tasta de pe bordul statiei nu este activa

Am desfacut statia si pe placa logica are montat codificatorul din imagine.L-am scos definitiv dar scanarea programelor nu se poate face.Stie cineva cum pot rezolva problema?Cred ca informatia ce tine de semnalele provenite de la tastatura bordului este codificata in memoria eeprom,dar nu am gasit pe net dump-ul respectiv. Incep sa cred ca subiectul deschis este un pic tabu! Astept totus o parere macar pe privat.Multumesc

post-8104-139829789608_thumb.jpg