Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator pentru casti.


Postări Recomandate

Am inceput mai de mult sa construiesc acest amplificator binecunoscut, din lipsa timpului nu l-am terminat, zilele astea m-am decis sa-l finalizez.

http://www.alexandrugroza.ro/lumeatubur ... /index.htm.

Cred ca este o greseala in sursa de alimentare, in fasurarea pentru filamente este 6.3 Vac, avand in vedere ca se foloseste un stabilizator 7806 ar trebui sa fie la intarea lui cel putin 11 V, deci infasurarea pentru filamente ar trebui sa aiba 9 Vac.

In gol am 6 V dar cand alimentez doar o singura lampa imi scade la 5V. Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

....... da corect ,asa cum bine ai remarcat trebuie 9V c.a. si 2A cel putin , deci o sarma in secundar de 0.8 mm sau 1 mm .Trebuie si un radiator pe masura (baban), dar as alege un alt stabilizator LM 338T care poate duce un curent mai mare , parca 5A :da . Electroliticul de pe iesire ar fi bine de suntat cu un condensator nepolarizat de 6,8-10uF/200V .....Succes in finalizarea amplifului.....

Link spre comentariu

Pentru amplificatoarele de semnal mic alimentarea filamentelor in c.c. este justificata insa in cazul amplificatoarelor pentru casti este doar un moft, nu merita...

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări