Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

macheta didactica


Vizitator cretu24

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

thunderer, oricum nu o sa fac asa ceva. Am sa caut, dupa cum ai zis, doua surse de 5V 2A cu care sa alimentez fiecare tester. 

Sper sa functioneze. Am sa revin cu informari de luni/marti, dupa ce ajung "sculele". 

Multumesc pentru ajutor, inca odata.

@manolo, nu, nu am pus led-uri. Cat despre baterie, intreg proiectul e in scop didactic si va trebui transportat la o unitate de invatamant, deci nu voi duce bateria acolo. O sa merg tot pe doua transformatoare AC/DC de 5V 2A.

Link spre comentariu

Salutare! Revin, in cele din urma, cu pozele si filmuletele promise. :)

 

Apasand butonul "Show / Arata" de la finalul postarii, veti gasi un link catre:

 

1. "Acasa" - Etape ale construirii liniei de comanda si filmuletul cu functionarea.

2. "Boboc" - Forma finala a proiectului.

3. "Modele" - Poze cu detaliile uneia dintre machete.

 

Va multumesc pentru idei si sustinere!

 

 

 

 

 

Link spre comentariu

@thunderer, se poate spune ca ai ajutat un proaspat ofiter al Armatei Romane, dar mergand prin implicatie, ajungi si la Armata Romana. :) 

 

Uitasem sa mentionez ca am folosit o baterie de 6V 4Ah ca sursa de curent, nu transformatoare, cum ma gandeam initial. Am constatat ca e mai mult decat suficient asa, realizand astfel si mobilitatea machetei.

 

Alimentarea se face:

 - pe un canal catre cutia centrala de legaturi; - pe alt canal catre cele doua testere:

 

Testerele si cutia sunt, de asemenea, legate in paralel prin doua cabluri.

 

 

Initial am incercat sa alimentez numai cutia, si din cutie sa plec cu alimentare catre testere, dar am constatat ca, din varii motive (banuiesc o cadere de tensiune din cauza cablului extrem de subtire de 1.5 metri de la baterie la cutie), nu reuseam sa ridic toate tunurile simultan.

 

Din acest motiv am mai realizat inca o alimentare, in paralel, direct catre cele doua testere si am rezolvat problema.

 

 

In urma terminarii proiectului am ramas cu vechile potentiometre si cu placuta de control pe care le donez celor care au nevoie.

 

Link spre comentariu

Am remarcat acel acumulator. Nu am mai zis nimic insa, am spus deja ca e riscant. Sa nu-l folosesti niciodata incarcat complet caci vei depasi 7V. Arzi servourile.Macar pune 2 diode de 2-3A in serie si o rezistenta de 100 ohmi 1-2W la masa dupa diode daca il incarci.Detalii: ce servouri ai folosit? Tunurile sunt copii dupa reala, sau pura ta imaginatie? Tunurile nu par grele, fiind din lemn. Ramane sa le pui niste led-uri in varf sa simulezi salva.As pune mai multe intrebari, dar stiu ca nu se poate raspunde la orice intrebare in pozitia ta.Spor la joaca, adica instructie!

Editat de thunderer
Link spre comentariu

:)

Acumulatorul a fost incarcat complet si folosit de mai multe ori, dar totusi nu s-a intamplat nimic cu servourile, deci nu cred ca mai are nevoie de alte modificari, cu toate ca masurile de siguranta sunt bine venite mereu.

 

Servourile sunt de doua tipuri:

 1. Tower Pro MG90S cu angrenaje metalice

 2. No-name-uri mai mici de 9g care abia-abia fac fata. :)

 

{B = beta = rotire stanga-dreapta}

{E = epsilon = ridicare}

 

Tunul 1: B2, E2;

Tunul 2: B2, E2;

Tunul 3: B2, E2;

Tunul 4: B2, E2;

Tunul 5: B2, E2;

Tunul 6: B1; E2;

Radar: B2, E1;

 

A aparut si cel de-al doilea model (Nr. 1) pentru ca doua dintre motorasele vechi (Nr. 2) s-au ars in urma realizarii unei conexiuni gresite de catre un coleg care m-a ajutat (polaritate inversata).

 

Tunurile sunt copie dupa cele reale (cal. 57 mm, S-60).

Nu te lasa pacalit. Ele sunt forte grele pentru motorasele folosite de primul "inventator". A fost nevoie de multa munca pentru usurarea lor (gaurirea tevilor, decupajul lor, realizarea suportului metalic etc.), intrucat inlocuirea motoraselor cu altele mai mari era si mai complicata decat usurarea machetelor.

 

Partea cu LED-uri nu prea ma incanta, sincer, mai ales ca implica si mai multa munca, iar sederea mea la unitatea pentru care am facut macheta se cam incheie.

Pe langa asta, macheta e facuta sa simuleze miscarea sincrona comandata de radar (servo-testere in realitate), nu si partea de trageri.

 

Referitor la intrebari, chiar va rog sa le scrieti pe toate! O sa decid eu la care pot raspunde si la care nu. :) 

 

Multumesc.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări