Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tub G-807 nelamurire .


Vizitator

Postări Recomandate

In urma unui schimb m-am procopsit cu doua tuburi G-807 nos care mie mi se par ai fi destul de uzate(nu le-am facut inca nici o masuratoare).Nu intentionam sa deranjez aceasta rubrica cu mica mea problema, dar am cautat pe net imagini cu ele, in speranta ca voi gasi niste imagini care sa ma lamureasca;nu le-am gasit asa ca apelez la dvs.,cei de aici poate aveti vreo idee.Desi pe pini si la anod nu se vad absolut nici un fel de urme ca ar fi stat in vreun soclu si ar fi functionat,totusi in imagini se observa niste zone mai afumate,care dupa mine, tubul nefolosit nu ar trebui sa le aiba acolo in interior.As fi interesat sa aflu parerile dvs.;multumesc pentru atentie.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Din pacate fotografiile sunt destul de inselatoare, adica ai nevoie de un aparat foto bun si de lumina zilei pentru a scoate in evidenta detaliile, altfel poti trage concluzii gresite.De asemenea era de ajutor un numar mai mare de poze, cu tubul intreg si fotografiat din mai multe pozitii.De obicei utilizarea unui tub se poate evidentia prin arderea vopselei sau decolorarea(schimbarea culorii) vopselei utilizate la marcaje, aparitia de dungi la marginea zonei getter-ului pe sticla tubului precum si aparitia unor zone in care sticla tubului este mai inchisa la culoare.Mai contribuie si cat de bine a fost depozitat tubul, in ambalaj, fara, in camera la temperatura constanta sau in magazie in functie de starea vremii etc.Cel mai sigur este masurarea parametrilor, dupa care poti trage o concluzie.Pentru inceput, lasa tubul pentru cateva ore doar cu tensiunea de filament pentru reactivarea catodului si regenerarea vidului din lampa, dupa care poti trece la masurarea lui.Daca la masuratoare difera cu mult de valorile de catalog atunci tuburile sunt uzate.Daca vrei sa faci ceva profi, lasa filamentul pentru 24ore, masoara tubul dupa care stocheaza pentru 30-60zile.Apoi masoara, mai lasa filamentul pentru 24ore si masoara din nou.Daca masuratorile dupa prima si a doua reactivare a filamentului sunt identice sau apropiate si corespund cu datele de catalog atunci tuburile sunt ok.Daca difera cu mult, cel putin 20% atunci ai tuburi care au inceput sa piarda vidul.

Link spre comentariu

Multumesc mult pentru raspuns;intre timp am facut montajul din poza si valorile masurate sunt trecute acolo.Intre tuburi valorile masurate sunt foarte apropiate ca valoare...per ansanblu cred ca sunt totusi bune.Bine,ar trebui alta tensiune la anod si g2 dar totusi, ca sa imi fac o idee am facut acest montaj de proba.Eu nu le voi folosi in audio,dar imi place sunetul pe care il scot.LE:le pot lua cu mine si sa le vezi in direct, daca se poate.

Link spre comentariu

O sa te anunt cand pot sa le masor, in functie de timpul liber disponibil.Deocamdata nu am cartela pentru G807 si trebuie sa caut accesoriile pentru anod, sunt puse bine.Daca valorile sunt apropiate pentru toate tuburile, atunci nu sunt utilizate, in functionare apar uzuri diferite si parametrii nu se pastreaza identici.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări