Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

instalatia mea nu are impamantare


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

...probabil ca vorbim de un bloc "ceausist"...... si atunci in multe cazuri nu vedeti la panou. In schimb 100% ca in bucatarie /hol baie gasiti o priza cu impamantare. Trebuie verificata daca-si mai face treaba si tras un fir pana la tablou.PS: ce nu-mi place mie este ca "electricianul" trebuia sa stie ...sau sa intuiasca acest lucru ....daca-i electrician.Atentie la verificarea impamantarii inainte de a o folosii in noul panou!!!

Link spre comentariu

Din pacate mai exista si in ziua de azi blocuri si case care niciodata nu au avut impamantare, nici macar in baie sau bucatarie. Enel-ul in ultimii ani a tras cam peste tot impamantare pana la contoare, mai trebuie sa ajungi de acolo pana la tabloul de sigurante (daca nu este in acelasi loc) si de acolo sa te ramifici la prize. Fiind vorba de un bloc, nu as crede ca Enel-ul nu a tras impamantarea macar pana la contoare.

Link spre comentariu

Din pacate mai exista si in ziua de azi blocuri si case care niciodata nu au avut impamantare, nici macar in baie sau bucatarie. Enel-ul in ultimii ani a tras cam peste tot impamantare pana la contoare, mai trebuie sa ajungi de acolo pana la tabloul de sigurante (daca nu este in acelasi loc) si de acolo sa te ramifici la prize. Fiind vorba de un bloc, nu as crede ca Enel-ul nu a tras impamantarea macar pana la contoare.

un electrician autorizat mi-a spus lucrul asta si am intrebat si un vecin tot electrician si a confirmat ca nu avem impamantare
Link spre comentariu

Din pacate mai exista si in ziua de azi blocuri si case care niciodata nu au avut impamantare, nici macar in baie sau bucatarie. .....

Spre rusinea mea nu am vazut blocuri cu apartamente in care sa nu fie macar o priza cu impamantare ( chiar daca coloana de impamantare trecea din apartament in apartament fara sa fie trecute prin tablou.... ) ...cel putin in orasele mari din sudul tarii. In schimb case fara nicio forma de impamantare DA ....cu duiumul :sparge: ....unde-i cel mai simpluPS: frigiderele se foloseau si pe timpul lui impuscatu' ...chiar daca erau mai tot timpul goale :rade:
Link spre comentariu

Pai e simplu chemati electricianul sa va faca o impamantare, dar nu de aceea legata de teava de calorifer etc.

pai crezi ca e simplu? ne jucam asa de-a impamantarea cu o furculita infipta in zid? daca firida nu are impamantare sau chiar daca are si nu este trasa pana la cutia de distributie de pe palier sau FDCP-uri ce sanse crezi ca sunt sa faci o impamantare si cum?daca totusi acestea prezinta asa ceva, de chemat electriceanul si,daca este posibil, sa traga prin coloana si impamantarea(nu nulul de protectie).dupa aia,pe cheltuiala,la fiecare priza.cel mai simplu este de urmarit daca de la cutia de distributie de pe palier este prezent acel platbant care in mod normal vine de la firida blocului care de fapt vine din pamant.
Link spre comentariu

[''cel mai simplu este de urmarit daca de la cutia de distributie de pe palier este prezent acel platbant care in mod normal vine de la firida blocului care de fapt vine din pamant.''] Si atunci de ce nu ma pot lega de armatura blocului ...care vine tot din pamant ???

Link spre comentariu

[''cel mai simplu este de urmarit daca de la cutia de distributie de pe palier este prezent acel platbant care in mod normal vine de la firida blocului care de fapt vine din pamant.''] Si atunci de ce nu ma pot lega de armatura blocului ...care vine tot din pamant ???

merge numai in cazul in care nu depaseste 4 ohmi pierderi.
Link spre comentariu

Spre rusinea mea nu am vazut blocuri cu apartamente in care sa nu fie macar o priza cu impamantare ( chiar daca coloana de impamantare trecea din apartament in apartament fara sa fie trecute prin tablou.... ) ...cel putin in orasele mari din sudul tarii. In schimb case fara nicio forma de impamantare DA ....cu duiumul :sparge: ....unde-i cel mai simpluPS: frigiderele se foloseau si pe timpul lui impuscatu' ...chiar daca erau mai tot timpul goale :rade:

Eu locuiesc intr-o cladire din asta fara impamantare, care are 20 de apartamente, acuma cu schimbarea instalatiei electrice trag si impamantarea la fiecare priza din apartament. La noi in Arad am vazut insa mai multe blocuri care erau complet fara impamantare, in cel mai bun caz era un fir legat de la priza din baie la teava de apa rece. (Nu vorbesc de impamantarea de la Enel, care in ultimii ani s-a tras de pe stalpi pana la contoare, la aproape toate cladirile.)
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări