Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
ovydiub

LCD TV SAMSUNG LE32S62B linii verticale

Recommended Posts

Buna seara, Tv se deschide, are sunet dar in loc de imagine sunt linii subtiri verticale colorate ce raman inghetate, nu se modifica. Mai sunt 2 spatii negre de aprox 70mm unul in capat stanga si unul aproape de marginea din dreapta. Display model lta320wt-l06, tcon 320WTC2LV3.7Nu am incercat nimic, nu stiu de unde sa ma apuc, astept un sfat profesionist.E de la tcon sau panel ?Stie cineva cum pot rezolva acest defect ?

Pune o poza cu imaginea

sau...ajuta-ne sa te ajutam...poza?

Trasee intrerupte la panel in proportie de 90% ,mai ales daca specifici ca imaginea ramane inghetata .

Buna seara,am atasat poza. Cam cu intarzaiere, am fost la munca. :bataieCa imaginea e ingetata m-am referit ca pozitia dungilor colorate nu se modifica, imagine nu apare deloc, doar dungi.

post-8675-139829783057_thumb.jpg

Eu zic ca este din panel , modelu asta de display de obicei se intrerupe Von sau stv sau ambele dar defectu asta nu lam intalnit la tipu asta de ecran.Poate sa faca si din tcon dar tot la panel ma gandesc.Masoara tensiunile pe tcon inclusiv 5v si punele aici.

Verificati daca aveti aceste valori:Controler = LMU7142MO EEPROM= 24c64 P=7585ATL (B751BW4)[кат.LD1=+LГLГLГL 15.1V-950kHz/1MHz] IC15=MAX9590 VIN=4.95 VR=7.6 VDD=3.5 VON=21.4 VON1=24.8 VOFF = минус 7.5 VREFU_H=15 VREFU_L=8.6 VREF_M=1.3 VREL_H=6.5 VREL_L=O.2 VREF_T=1.15 AVDD=15.1 TCON_RUY1=3.4 RST=3.2 DOS=1.1 CPV1=1.5 CHV2=2. 3 CKE=2.5 K B=+LГLГLГL 3.2V-95кгц DCF=+LГLГLГL 3.2V-47кгц GIC_CLK=+LГLГLГL 3.2V -93/95кгц WPN=0

Buna.Am verificat si configuratia e cea specificata, dar tensiunile difera, la cele cu * am diferente majore:controler = LMU7142MOееprom = 24c647585ATL - LD1 = 5.2 VIC15=MAX9590VIN=5.21VR=2.43VDD=3.3VON=3.57 *VON1=2.86 *VOFF = 0.27VREFU_H= 4.8 *VREFU_L= 2.74VREF_M= 1.22VREL_H= 2.05VREL_L=0.04VREF_T=1.14AVDD= 4.86 *TCON_RUY1= 0RST= 0.4DOS= 0CPV1=0.01CPV2=0.02CKE=2.44K B=3.2DCF= GIC_CLK=WPN=0Cum sa interpretez rezultatul?7585ATL defect sau fara enable. Aveti o schema cu acest integrat ?Sa suspectez placa T-con ?

Nu prea am inteles mare lucru traducand din rusa cu g.translate, :nas: este descrisa reparatia unui defect la acest display, dar un defect in care imaginea e in reluare si intunecata si rezolvata prin tragere unor fire la panel.O schema pt acest T-con oare exista :nas:Din cate vad TCON_RUY1 este tensiunea de enable pentru regulatorul ce genereaza 15V, 24V, -7.5V, in ce conditiii am enable sau nu pentru acest regulator

post-8675-139829783718_thumb.jpg

incercati sa puneti o memorie goala.

Nu are absolut nici o treaba cu memoria.Se pare ca nu ai tensiunea de v-on si ai suspectat corect acel ci mic.Dar ce e ciudat este ca ai si acele dungi fara tensiunea negativa si von.Scoate tconul de pe ecran bagat in mufa de la placa digitala si masoara asa , vezi daca iti apare tensiunea de aproximativ 20v la von si neaparat tensiunea negativa de aproximativ -7 v .Daca nu ai nici asa am tcon complect daca iti trebuie (0769112721)data de la ic :http://petrila.org/EL7585AIL.pdf

Buna seara.

Am masurat tensiunile pe T-con cu banda panel deconectata, tensiunile au ramas la fel dupa deconectare, ca mai sus.

Apoi am "fortat" enable la IC: 7585ATL pe pin 18 cu 5V si tensiunile s-au dus ok.

Am conectat pamblica panel, tensiunile OK (VADD=15V, VOFF=-7.5, ...),mi-a crescut inima :dans: dar liniile tot la locul lor au ramas, a crescut doar luminozitatea. :cry:

Sunt cateva tensiuni ce sunt diferite:

RST=3.2 => 0.4

DOS=1.1 => 0

CPV1=1.5 => 0.01

CHV2=2. 3 => 0

CKE=2.5 = 2.45

K B=+LГLГLГL 3.2V-95кгц => 3.3

DCF=+LГLГLГL 3.2V-47кгц => 0

GIC_CLK=+LГLГLГL 3.2V -93/95кгц => 0

Sa fie panelul?

Ce as mai putea verifica?

Eu zic sa pui initial alt tcon , nu vreau sa va dezamagesc dar raman la parerea mea initiala ca tot din panel ai problema (este ciudat acele dungi) dar nu pot spune 100%.Posibil cineva sa fi incercat alt model de tccon (am intalnit persoane (INGINERI) care daca sa potrivit la mufe au zis ca merge). Acolo fara von si tensiune negativa trebuia sa fie negru nicidecum cu dungi.

Salut, voi incerca sa pun un alt T-con, nu vreau sa investesc prea mult in el, l-am cumparat sa-l fac pentru mine.

Out of topic

Am cumparat trei tv defecte, unul dupa altul, cu speranta ca imi fac un tv. Cat am dat pe cele trei imi luam un smart tv de black friday. :nebunrau:

Dar in weekend l-am rezolvat pe al doilea si i-am injgebat un picior si il folosesc pe acesta - viewtopic.php?f=17&t=152920, rezolvarea a fost sa apas butonul si sa scurtcircuitez succesiv jumperul de pe placa de baza si si-a revenit , dar nu prea sunt multumit de el.

Era bine daca puteam identifica clar cauza pentru cel in discutie, e t-con sau panel sau ambele.

Deocamdata il las in st-by. Serviciul si copilul nu ma lasa sa ma ocup prea mult de el, primul nu ma lasa sa ajung la el si al doilea se baga in el :da

Revin cu detalii cand reusesc sa fac rost de un T-con, poate de la colegul cianyika.

Daca cineva mai are o idee sau a rezolvat o situatie similara e binevenit un sfat.

Multumesc.

O seara placuta.