Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Inlocuire tranzistor


Vizitator valivas_86

Postări Recomandate

Vizitator valivas_86

Buna ziua as vrea sa stiu si eu daca as putea inlocuii un tranzistor PHD38N02LT cu unul 5N2307.daca nu se poate va rog sa imi spuneti cu ce altceva se poate inlocuii .Multumesc

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

@valivas_86 in atare situatii e destul de simplu sa verifici pdf-urile tranzistorilor, intrii pe un site care gazduieste datasheet-uri si cauti acolo, spre exempplu http://www.alldatasheet.com/ ( site-ul pe care caut eu cel mai des ), introduci la rubrica de cautare seria tranzistorului respectiv si dai click pe search, undeva mai jos ti se vor prezenta rezultalele. Spre exemplu @PHD38N02LT despre care pdf-ul ne spune ca este un mosfet canal N, logic level -> adica se deschide la tensiuni mici in poarta, tipic 2,5V, acesti mosfeti se folosesc la aplicatiile unde comanda lucreaza de obicei la tensiuni mici, 5V spre exemplu. Tot pdf-ul ne mai spune ca tranzistorul respectiv are Vds de 20V, ID 44A si Rds-On de 16m Ohm. Aceste informatii sunt suficiente pentru a gasi echivalent, unele magaziune online mai serioase au criterii de preselectare a componentelor fapt care face mult mai usoara gasirea celor de interes, se poate selecta tensiunea Vds la valoarea dorita, Id, Rds-On, Vgs si altele...

 

Ai putea folosi in locul sau IRF3704ZPBF, IRF3706LPBF, IRF3711PBF, IRFU3704ZPBF, si cu siguranta mai sunt si altele.

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări