Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Schema variator de tensiune pentru pistol aer cald


Postări Recomandate

Buna ziua. Mi-am achizitionat un pistol cu aer cald iar in specificatii spunea ca scoate max 400 c pe a2a treapta. El defapt scoate 650. Am nevoie de un variator de tensiune pentru rezistanta sa o reglez la cat am eu nevoie.Puterea lui este de 1600w max. Motorasul merge pe 17volti, iar el va fii alimentat separat. Acum este montat cu rezistenta. As dorii o schema simpluta si sa iasa destul de mica pentru ca vreau sa o atasez in aparat. Multumesc

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

In principiu merge un montaj de variator cum sunt cele de iluminat, dar la care trebuie schimbat triacul cu unul mai puternic, care sa reziste la cel putin 10A. Triacul trebuie pus pe un radiator cu aripioare si trebuie montat in fata turbinei, astfel incat curentul de aer de la admisia pistolului sa-l raceasca bine.

Link spre comentariu

http://www.emil.matei.ro/weldplast.php

 

La adresa de mai sus poti vedea un exemplu de aplicatie pentru un pistol profesional.

Nu are motor, ci foloseste o sursa de aer comprimat, a carei temperatura e ridicata de catre aparat si mentinuta constanta (termostatare).

Voi completa articolul si cu alte modele (Rothenberber, Bosch).

 

Dupa cum se vede, variatorul nu se face cu control de faza ca la becuri, ci cu pachete de impulsuri declansate la trecerile prin zero, deci fara paraziti radioelectrici. Aceasta este metoda corecta pentru controlul surselor de incalzire, metoda cunoscuta si aplicata de cateva zeci de ani in mediul industrial, dar mai putin raspandita in randul amatorilor.

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Schema realizeaza o intarziere a declansarii, timpul pentru atingerea tensiunii de prag a diacului depinzand de valoarea rezistentei (cu 100k ohm domeniul de reglaj e prea "scurt"), motiv pentru care ar trebui o valoare mai mare. Probabil ca o crestere a valorii condensatorului nu e agreata, deoarece astfel creste curentul injectat in grila triacului...

Succes.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări