Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

solicit ajutor,laptop nu mai primeste alimentare


Vizitator zbmaxx

Postări Recomandate

Vizitator zbmaxx

Laptop Asus eeepc 1005HA REV 1.3GSimtom: nu primeste curent, pe baterie functioneaza OKA fost alimentat invers si fizic a rezultat o dioda arsa pe care am inlocuit.o cu una identica dar nu a functionatDin masuratori mai mi.a rezultat o rezistenta nefunctionala in scurt la masa in celalalt capat.Si nu stiu unde sa masor si ce sa schimb.Schema este de la un 1008ha rev 1.3g aproape identica la schema difera datele de pe componente.Una s.a defectat in timp ce lucram pe el iar cealalta asa am primit.o

post-84454-139829781171_thumb.jpg

post-84454-139829781188_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
Vizitator zbmaxx

esti sigur ca de acolo e?si care ar fi explicatia?as pune in scurt res de PR621 de 10mohmi dar am acel scurt la masa care nu stiu de unde vine.o sa dezlipesc pjp 601 sa vad daca mai am scurt pe res pr621 sa sa verific si pc627

Link spre comentariu

pai daca spuneti ca inainte de PR621 aveti scurt ...nu e clar ca intrarea care ii spunea controlerului despre starea bateriei e in scurt iar celanta intrare(din pinul 3) e intrerupta(probabil) ...deci controlerul defect dupa parerea mea (daca nici o alta componenta nu e in scurt pe acel traseu ...bineinteles)

Link spre comentariu
Vizitator zbmaxx

15mili ohmi - practic defecta.Am incercat una din alta placa de baza functionala si tot 0.0000 da pe multimetru.Problema mare e ca am scurt pe celalalt capat al rezistorului

Link spre comentariu
Vizitator zbmaxx

nu.s chiar asa incepator.Stiu si eu sa masor niste tensiuni care trec p'acolo.Ajuta.ma tu cu masuratorile sa indentific defectul.Pe placa este o dioda (power switching diode) pusa in paralel cu pr621 ca protectie( in schema nu exista).Ma gandesc ca poate n.a trecut de dioda(a fost arsa).Ma gandesc ca mai poate fi si pc627 in scurt(are un pin la masa si un pin in pinul 2 la pu602

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări