Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

conductor cupru ingropat in tencuiala


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Am vazut multi zugravi care se cred a fi electricieni si fara sa aibe cunostinte sau experienta in domeniu, baga firele pur si simplu in perete, fara tub. Asa ceva am mai vazut la renovari, unde trebuiesc facute doar modificari minore la instalatia electrica, si zugravii se cred in stare sa faca ei modificarile. In majoritatea cazurilor dupa 2-3 ani traseul facut de zugrav nu mai functioneaza deoarece undeva unul din fire se intrerupe...Si mai periculosi is zugravii care se cred in stare sa refaca toata instalatia electrica dintr-o locuinta. Unul odata mi-a zis ca el peste tot la toate circuitele de prize pune sigurante de 25 A ca clientul sa nu aibe niciodata problema ca ii sare siguranta daca merg simultan masina de spalat cu aspiratorul sau alte electrocasnice de pe acelasi circuit. Insa de la sigurante pana la dozele de unde se ramifica la prize folosea tot conductor de cupru de 2,5 mm², deci nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca clientul trage odata un curent de 25 A din prizele de pe un circuit.Din pacate tot mai des primesc de lucru astfel de persoane, oamenii aduc un electrician ca sa primeasca oferta de pret, apoi il intreaba pe zugrav daca merge si mai ieftin, si este normal ca fara sigurante diferentiale pentru baie si bucatarie si boiler scade si pretul total pentru materiale.

Link spre comentariu

eu alta chestie nu inteleg, in cazul asta s-au bagat ceva bani pe sigurante si cablaraie, dar s-a "economisit" la tuburi...Repet, tabloul nu este facut la ieftineala, fiecare camera are siguranta ei, pe lumini sunt 3 circuite, este montat si un diferential, si o protectie la supratensiune cu display si alte nebunii plus inca o dracovenie care am aflat ulterior ca ar fi o protectie la traznet. Pana si soneria modulara este tot schneider. In total 12 sloturi. Toate astea intr-un apartament de 2 camere, bloc comunist.cea mai tare chestie, in baie unde am dezgropat o parte din instalatie, este un perete de beton unde se vede un sant care a fost sapat, dar cablul este bagat in el fara tub. Deci culmea culmii, s-au obosit sa sape santul, plus ca e sapat in beton cu vreun neam de scula mai desteapta, liniile sunt paralele, nu pare taiat la flex. Nu stiu daca toti peretii sunt asa, dar aparent santuri au fost sapate.

Link spre comentariu

Inca exista conductori INTENC din cupru.Probabil a folosit acest tip .Daca spui ca taieturile sint perfect paralele inseamna ca a folosit o freza de canal.Alea taie un canal perfect in perete.Daca ai norocul si vezi ce scrie pe un capat de cablu te poti lamuri.S`ar putea sa fie facuta chiar bine instalatia.Grig

Link spre comentariu

E foarte bine ca tabloul a fost bine facut si la fel si conductorii par a fi corect dimensionati. Cum arata conductorii (culoare, inscriptie)? Poate proprietarul anterior stia cate ceva de protectii la supratensiune (si la Dedeman au stand propriu cei cu protectiile la supratensiune cu afisaj) si i-a spus electricianului ce si cum doreste, doar ca probabil nu stia cum se pun firele in pereti si electricianul a facut cum i-a fost mai simplu (daca sunt conductori normali si nu intenc).

Link spre comentariu

NU!!!! O freza de canal (in electrotehnica) e o scula care are pe aceeasi talpa 2 (DOUA) discuri diamantate paralele si care face DOUA taieturi DEODATA paralele la adincime si apropiere setabila. Profesionistii folosesc curent aceasta scula. Cam asa ceva: http://www.it-shirt.ro/img/produse/7500 ... 0720_1.jpg dar una profesionala e mult mai faina. (n-am avut chef sa mai caut, dar cred ca deja te-ai prins)

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări