Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Orga de lumini


Vizitator traznitul

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator traznitul

am o parte din acele piese doar ca nu am acei tranzistori as putea sa ii inlocuiesc cu alti si care ar fii acel tip cu care as putea sa ii inlocuiesc? am mai multi tranzistori bc337-40 si in schema imi apare ca sunt bc 237 as putea sa ii inlocuiesc cu alt tip sau aveti vreo alta scmema in genul asta si sa functioneze la fel?

Link spre comentariu

@traznitul poza prezentata nu este suficient de clara pentru a permite identificarea componentelor si scoaterea schemei, iar pe site-ul Dl-ui Niqro ( care este prezentat ca link la clipul de pe youtube ) sunt mai multe scheme, precizeaza care anume te intereseaza de acolo astfel incat sa stim ce-i de facut.

 

Aicii este site-ul:

http://www.niqro.3x.ro/miniorga/miniorga.htm

 

PS: BC237 sunt NPN mici, poti fi usor inlocuiti cu aproape orice NPN de semnal, si sunt o multime de posibilitati.

Link spre comentariu
Vizitator traznitul

acea schema care este in poza este procurata dupa site-ul d-lui niq_ro dar acolo nu inteleg componentele ca la unele nu scrie valori la unele scrie 330 sau cv de genu dar nu specifica picofarzi nanofarazi sau etc si de asta nu inteleg si am cerut ajutor aici poate se pricepe cineva mai bine ca mn sa ma ajute cu identificare pieselelor si sa imi lase un raspuns aici o lista cu acele piese sa le pot procura am cablajul exect ca cel realizat pe site am led-urile am majoritatea pieselor dar imi mai lispesc daca ma puteti ajuta lasati raspuns

Link spre comentariu
Vizitator traznitul

http://www.niqro.3x.ro/miniorga/miniorga2009.htm pe site-ul asta am gasit orga de lumini ce vreau sa o fac am cablajul la schema dar cu piesele stau mai prost uni condesatori nu reusesc sa dau de ei din cauza valorilor ca nu a specificat valoarea 100n si mai sunt piese nevalorificate pe schema si asta nu inteleg...am mai facut cateva scheme de lumini si din astea ce ap gasit pe acel site al d-lui niq_ro si toate imi functioneaza la fel cum apare si in video-urile lui si acum nu ii dau de cap la cea ce va cer ajutor voua cu piesele din schema

De la alt vizitator al site-ului, marius_pro_hd, am primit schema modificata in varianta stereo si cu combinatii de condensatoare:

post-84448-139829785984_thumb.jpg

Link spre comentariu

Tranzistorii asa cum spuneam pot fi inlocuiti cu orice NPN de semnal, hai sa zicem BC546 ca tot sunt foarte ieftini si usor de gasit, sau oricare altii similari lor, si sunt o gramada de posibilitati crede-ma; semireglabilele pot fi puse de 50k fara probleme, asta in situatia in care nu ai 47k, restul componentelor au cu toatele valorile notate pe schema si sunt usor de gasit, vezi ca sunt cativa condensatori de la care pleaca o linie rosie catre valoarea lor, e simplu.

Link spre comentariu
Vizitator traznitul

deci asta e problema la mine cu, condensatori nu ii gasesc am fost in magazinele din zona mea si nu gasesc si ca sa ii recuperez din alte aparaturi nu ii gasesc dupa cod ala de culori alti au cod-uri de cifre si e ca dracu ca asta e problema...restul de piese le am potentiometru am de 47k am mai multe tipuri de tranzistoare NPN cum ar fii: S9013, S9014, C1815, S8050 am peste 30 de tranzistori astia sunt NPN si cred ca ias putea inlocui pe aia dupa schema dar la mn e problema condensatorilor cum sa ii gasesc mai usor ?

Link spre comentariu

Ce mama naibii magazin e ala care nu are condensator de 100n?...Uite colea una bucata tabel cu codul la condensatori:Am mai pus eu tabelul asta si prin alte parti din cate stiu, uita-te pe el ca n-are cum sa nu te lamuresti, descrie valorile care corespund codurilor in cifre.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări