Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

impamintare


Vizitator rosteaux-19

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

De ce sa fie galvanizati tarusii? Ca apoi sa-i gauresti/sudezi si sa rugineasca oricum?

 

Lasand gluma la o parte: dupa sudare va trebui sa tratezi locul unde sudura a distrus galvanizarea. Nu cu smoala sau alte balarii, trebuie un spray de galvanizare la rece (http://www.zrcworldwide.com/index.php/products/zrc-cold-galvanizing-compound). Nu atat de eficient ca galvanizarea in baie ("hot-dip" numita), dar mai bun decat ce fac meseriasii cu smoala.

 

Uite aici ce si cum: http://www.virtualelectric.ro/links/links/executie_impamantare.php

Link spre comentariu

Am facut multe prize de pamant, in felul urmator:1-electrozi si platbanda, galvanizate;2-adancime platbanda-70 cm (sub limita de inghet a solului);3-platbanda dintr-o bucata, intre tarusi si caseta;4-cand se bat tarusii, se procedeaza in falul urmator: a-se bat acestia, pana intra in pamant, 30-40 cm; b-se toarna apa langa electrozi (in ei, daca sunt teava); c-se lasa vreo 15 minute; d-se bat electrozii in pamant, pe rand, se mai toarna apa, s.a.m.d (in felul acesta se inmoaie solul si muncim mai putin, in plus, electrodul nu este deformat prea tare in capatul batut);5-se sudeaza banda de electrozi;6-locul sudurii, cand este cald, se da cu smoala (am refacut priza de pamant, care avea electrodul corodat, dar locul dat cu smoala era intact-nu am utilizat galvanizarea la rece, nu stiu cat costa si cat este de eficienta);6-intr-adevar, nr. si dimensiunile electrozilor depind de sol si de destinatia prizei.Spor

Link spre comentariu

buna seara...o impamintare se poate realiza cu tarusi galvanizati si platbanda de inox?

Nu platbanda de inox. Platbanda galvanizata este foarte buna, se poate suda sau conecta cu surub pe tarus.Depinde pentru ce iti trebuie impamantarea, este posibil sa folosesti un singur tarus galvanizat si apoi te conectezi direct cu cablu de cupru si surub. Platbanda se foloseste cand folosesti mai multi tarusi si construiesti o centura de impamantare.
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări