Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
aygun

Beco-LED tip "filament"

Recommended Posts

Guest

Interesant...cele patru segmente portocalii sunt led-uri unul langa altul?

Mă întreb cum face răcirea LED-urilor.

Pai sunt atat de slabe...Ma intreb si daca chiar sunt leduri sau e alta smecherie acolo

Pai ledul e un lux pt omul de rand care nu stie sa si le faca...

Becul ala cu imitatie de filament cred ca e o tampenie de marketing, ce putere poti scoate de acolo cu racire in gaz? Ce durata de viata pot avea acele leduri? La banii aia, sa-l aprinzi de Craciun si de Paste doar, nu prea merita :rade:

kqf12y9nnkM _ezHWnOpNo8 La 6W am vreo 690 Lumeni la vreo 50.000 ore. 64 RON bucata nu imi pare scump deloc. Calculati amortizarea in timp la factura electrica.Un bec cu incandescenta de 100W are aproximativ 1300 Lumeni . La 12W obtii echivalentul a unui bec de 100W.Unde e neclaritatea ?

Ledurile alea nu trebuie racite pentru ca n-au 6W. Ar rezulta ca toate becoledurile de 3W cu palaria aia de radiator au fost risipa prosteasca de aluminiu intr-un sistem care produce cu investitii minime. Daca lumineaza o camera sau nu...spor la visat. Cu cele 50000 ore cineva a aflat ca garantiile se dau pentru leduri si nu si pentru sursa de alimentare, e bine de verificat asta.

50000 de ore?????????????La 5 ore de functionare pe zi inseamna 27 de aniVine becul ala insotit de un certificat de garantie cu o durata de 27 de ani?de 5 ani macar ??(atat inseamna 50000 de ore de luminat incontinuu)Asa din tastatura pot sa plusez la 100 000 de orecine da mai mult?A licitat cineva 200000 de ore?fara numar... fara numar...

Ledurile alea nu trebuie racite pentru ca n-au 6W. Ar rezulta ca toate becoledurile de 3W cu palaria aia de radiator au fost risipa prosteasca de aluminiu intr-un sistem care produce cu investitii minime. Daca lumineaza o camera sau nu...spor la visat. Cu cele 50000 ore cineva a aflat ca garantiile se dau pentru leduri si nu si pentru sursa de alimentare, e bine de verificat asta.

@Alexutz , taman acum stau la lumina a patru becoled-uri din comert ce le-am prezentat aici .

Din alea de inlocuiesc halogenele H9.

Si e o lumina placuta , faina , numai buna sa lucrezi.

http://youngdselectric.ro/magazin-onlin ... uct_id=397

Retine ca au doar 3W si NU au radiator.

LED COB Filament light . Din cate vad , betigasele alea au 1,5W si sunt invelite de jur imprejur cu luminofor. Elementul semiconductor este in mijloc . Ceva ce poate genera UV iar luminoforul il transforma in ce temperatura de culoare doresti.

Daca doresti iti pot pune la dispozitie poze cu lustra mea cu lampile alea ( chinezarisme , cum sunt ) Helpol si cata lumina fac .

Faza faina este ca nu pilpaie ca celelalte becuri din casa cand se sudeaza prin vecini.

Fiecare "filament" are 1,5W iar prin niste calcule simple se justifica Lumenii si puterea .

Iar garantia se da per produs. Citeste nitel legea.

Posted Image

Da, insa chinezii de ce ne-ar da produse care sa tina pana in 2050? Ledurile ar fi singurul produs de pe piata cu durata de viata mai mare decat a...mobilierului, care si ala daca rezista, il inlocuiesti pentru ca e uzat moral. Din ce-am vazut in practica se face in asa fel incat ledurile sa nu pupe nici 1/3 din durata aia. Cel mai penibil si ieftin caz-ledurile albe puse in paralel, pe 3V, intr-o lanterna. Apoi proiectoare la care le crapa sursa, care n-au radiator finisat, pasta e pusa "intr-un colt" al ledului, sunt vopsite si nu eloxate samd. Sau becoleduri cu radiator acceptabil dar transfer insuficient. Am prins din astea care aduceau ca stil cu placutele star din lanterne ce faceau contact cu un cilindru din Al doar prin cele 12 colturi...Orice noua tehnologie e noua...la inceput. Marketingul stabileste cat la % dintr-o serie de produse sa ajunga pe piata si vandute inainte de lansarea unei noi tehnologii/produs. Sa ne amintim, odata si 50lm/W parea excelent!

E scump da-l incolo.Ca idee,eu am cumparat de la chinezi de pe ebay bec de 9 w cu 5$ si e identic la fatada cu cele de la Kau..nd de 3w care costa 54 lei.Diferenta intre ala si cel din magazin e ca ala e ambalat in tipla si scrie un distribuitor din Germania si jos de tot, mic, made in China.

Da, insa chinezii de ce ne-ar da produse care sa tina pana in 2050?

Pentru ca Electrica isi face datoria "foarte bine" . Nu te astepta sa faca Chinezul tigai cu LED-uri @Alexutz . Sa fim realisti .Una e ce faci tu home cu ceea ce ai si alta e sa iei si sa adaptezi la soclul E27.Inghesuie tu o SCC in soclu si baga radiator dar si LED de putere .Un bulb de 4W la ei este 1$ bucata daca iei 5 bucati. Ia vezi tu la cateva sute sau mii de bucati cat discount ai ?Preturile sunt umflate la noi. Firma noastra ia DVR-ul de 8 canale cu 235 RON ( hai , zi 300 ) si la vanzare ajunge la vreo 600 RON daca nu mai mult.Cum clientul nu stie , se baga adaosuri mari. Daca ala da la reseler cu 300 RON bucata , ia gandste-te cu cat il ia el.Oricum , am luat 4 proiectoare de pe net la vreo 200 RON , LED de 50W si senzor de miscare. Multumit de achizitie ! Atat eu cat si clientul..

@marius_3004 - eu am postat mai mult ptr tipul de LED-uri nu pentru becurile in sine.A vazut careva asemenea LED-uri ?As fi dorit o discutie pe marginea LED-urilor tip filament nu a fiabilitatii becurilor prezentate.