Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
DragosMarian

LC metru

Recommended Posts

Buna ziua! Am cumparat un LC metru de pe forum fara carcasa si are cateva fire,nu stiu cum sa-l comut pe condensatori pe inductante merge ok,este echipat cu pic16F628A si un 4011,atasez si cateva poze in speranta ca cineva cunoaste schema,va multumesc!

Pozele:

http://i61.tinypic.com/1zdauft.jpg

http://i57.tinypic.com/fejcjq.jpg

Stiu eu despre ce este vorba.

In mare e schema lui John Becker dar modificata.

http://elektron.uw.hu/elektro/PIC/LCF_meter/LCF.pdf

Modificarile constau in inlocuirea comutatorului cu 3 galeti cu unul simplu si releu.

Plus ceva componente inlocuite cu SMD-uri.

Pe scurt, push-butonul de "Zero" e pe pinul 1 al PIC.

Pe pinul 3 al PIC, ce face comutarea L-C, legat impreuna cu capatul liber al bobinei releului, prin alimentarea bobinei din 5V se comuta si pinul PIC.

Daca nu va descurcati, dati un semn.

L-am rezolvat de tot,neatentia costa mult dar se mai intampla,a intrat 12v in el si nu mai afiseaza nimic,s-a dus pic-ul? intreb deoarece e prima data cand am un montaj cu pic pe masa si n-am avut tangente cu ele,am legat pinul 1 ca in schema la out +5v la mine intial era lipit cu masa si pinul 3 la pinul de pe releu dar nu a a fisat nimic pana cand neatentia si-a spus cuvantul si s-a dus de tot,am legat pinul 3 la masa si imi apare CAP CORECTION iar daca leg pinul 1 la masa imi apare masuratoarea pentru bobine care cel putin functiona :rade:

Fata de schema originala care folosea un push-buton NO, in montajul Dvs este folosit NC si rezistor spre plus. Daca va e mai usor, schimbati exact ca in schema originala pe care v-am trimis-o.Cat despre comutarea LC, un comutator simplu cu un capat la masa si celalalt la pinul 3 si bobina releului.Oricum daca au intrat 12V in PIC, probabil e distrus.

Am avut noroc,am facut cateva masuratori si aveam 10v dupa regulator,am alimentat kitul dintr-o sursa reglabila cu o tensiune de 7v si functioneaza ramane sa-l fac sa comute pe condensatori.

Ar fi o minune sa nu se fi ars nimic din LCD, PIC, 4011 la 10V... :nebunrau:

Chiar o minune,am schimbat regulatorul de 5v si functioneaza normal ramane cand am timp sa-l fac sa comute pe condensatori,va multumesc!

Nu mai pot sa editez mesajul anterior,comuta si pe condenstori acum am legat pin 1 cu pin 3 si gnd dar nu masoara nimic pe condensatori,sa se fi dus oscilatorul pe capacitate? pe bobine merge ok.Edit: am pus si bobina releului si functioneaza acum pe ambele domenii,va multumesc pentru timpul acordat,multa sanatate!

Felicitari, inteleg ca e 100% functional?