Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Polistiren pentru litere volumetrice


Vizitator GabrielOp

Postări Recomandate

Vizitator GabrielOp

Buna ziua ! Am cautat pe net , dar si pe aici prin forum , de unde pot achizitiona polistiren extrudat pentru litere volumetrice? In magazinele de bricolaj am gasit, dar nu sunt fine fetele. Am vazut ceva fin cu densitate foarte mare, pe culoarea albastra , dar nu stiu de unde se procura. Am ales sa adresez intrebarea aici pentru ca sunt persoane care si-au facut un asemene utilaj. De unde va procurati materia prima ? Multumesc!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Buna ziua ! Am cautat pe net , dar si pe aici prin forum , de unde pot achizitiona polistiren extrudat pentru litere volumetrice? In magazinele de bricolaj am gasit, dar nu sunt fine fetele. Am vazut ceva fin cu densitate foarte mare, pe culoarea albastra , dar nu stiu de unde se procura. Am ales sa adresez intrebarea aici pentru ca sunt persoane care si-au facut un asemene utilaj. De unde va procurati materia prima ? Multumesc!

L-am folosit si eu pe cel albastru cu suprafata foarte fina insa ai o mare problema cu vopsitul, adera foarte greu vopseaua pe el.Eu de regula il folosesc pe cel galben si tai "o feliutza" de pe suprafata pentru a elimina suprafata striata.In acest fel poate fi vopsit foarte bine iar aspectul final este bine finisat.
Link spre comentariu
Vizitator GabrielOp

Am incercat in weekend la Brico Depot ( vechiul Bricostore) si la Baumax. Nicaieri nu am gasit acel polistiren fin, albastru sau orice culoare ar fi el. O sa incerc si la Hornback desi ultima oara cand m-am uitat, nu l-am gasit. Inafara de vopsea lavabila cred ca merge bine cu vopsea acrilica pe baza de apa. Si apoi un strat de lac, tot pe baza de apa pentru ai da acel luciu de "plastic" (si protectie ridicata).Nu am incercat inca ...

Link spre comentariu

Am incercat in weekend la Brico Depot ( vechiul Bricostore) si la Baumax. Nicaieri nu am gasit acel polistiren fin, albastru sau orice culoare ar fi el. O sa incerc si la Hornback desi ultima oara cand m-am uitat, nu l-am gasit. Inafara de vopsea lavabila cred ca merge bine cu vopsea acrilica pe baza de apa. Si apoi un strat de lac, tot pe baza de apa pentru ai da acel luciu de "plastic" (si protectie ridicata).Nu am incercat inca ...

Mie imi place foarte mult cum arata textura polistirenului galben (precum am scris mai sus tai feliutza de deasupra) vopsit cu vopsea auto pe baza de apa (este un aspect mat, satinat).Cat despre aspectul lucios, este mai greu de obtinut (scriu din experienta proprie, poate altii au idei mai bune !!!), eu chituiesc literele, le slefuiesc si apoi vopsit si lacuit oe baza de apa.
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Cu ce le chituiesti? Si de ce? Pentru a ascunde liniile pe unde trece firul ca sa "intre in litera" ?

Le chituiesc de obicei cu chit Domostuk aplicat cu un spaclu foarte flexibil dupa care le slefuiesc si reiau operatiunea daca este necesar.Asta pentru un aspect lucios dupa vopsire si lacuire.Pentru aspect mat satinat prefer sa las extrudatul asa cum iese din taiere, eventual corectat cu smirghel daca este cazul.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări