Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
GabrielOp

Polistiren pentru litere volumetrice

Recommended Posts

Buna ziua ! Am cautat pe net , dar si pe aici prin forum , de unde pot achizitiona polistiren extrudat pentru litere volumetrice? In magazinele de bricolaj am gasit, dar nu sunt fine fetele. Am vazut ceva fin cu densitate foarte mare, pe culoarea albastra , dar nu stiu de unde se procura. Am ales sa adresez intrebarea aici pentru ca sunt persoane care si-au facut un asemene utilaj. De unde va procurati materia prima ? Multumesc!

La orice supermarket, cu raion materiale de contructii: Dedeman, Ambient, Metro...etc.

In Timisoara, doar Praktiker vinde asa ceva. Ma refer la cel albastru, care se preteaza la litere volumetrice.

in bucuresti la hornbak in curtea aia cu materiale de condtructii, diverse grosimi.

Buna ziua ! Am cautat pe net , dar si pe aici prin forum , de unde pot achizitiona polistiren extrudat pentru litere volumetrice? In magazinele de bricolaj am gasit, dar nu sunt fine fetele. Am vazut ceva fin cu densitate foarte mare, pe culoarea albastra , dar nu stiu de unde se procura. Am ales sa adresez intrebarea aici pentru ca sunt persoane care si-au facut un asemene utilaj. De unde va procurati materia prima ? Multumesc!

L-am folosit si eu pe cel albastru cu suprafata foarte fina insa ai o mare problema cu vopsitul, adera foarte greu vopseaua pe el.Eu de regula il folosesc pe cel galben si tai "o feliutza" de pe suprafata pentru a elimina suprafata striata.In acest fel poate fi vopsit foarte bine iar aspectul final este bine finisat.

Se vopsesc foarte bine cu vopsea lavabila pentru exterior si pigment de buna calitate. Chiar si polistirenul albastru, fara a mai executa lucrari in plus, care cresc costurile si timpul de executie.

Am incercat in weekend la Brico Depot ( vechiul Bricostore) si la Baumax. Nicaieri nu am gasit acel polistiren fin, albastru sau orice culoare ar fi el. O sa incerc si la Hornback desi ultima oara cand m-am uitat, nu l-am gasit. Inafara de vopsea lavabila cred ca merge bine cu vopsea acrilica pe baza de apa. Si apoi un strat de lac, tot pe baza de apa pentru ai da acel luciu de "plastic" (si protectie ridicata).Nu am incercat inca ...

Am incercat in weekend la Brico Depot ( vechiul Bricostore) si la Baumax. Nicaieri nu am gasit acel polistiren fin, albastru sau orice culoare ar fi el. O sa incerc si la Hornback desi ultima oara cand m-am uitat, nu l-am gasit. Inafara de vopsea lavabila cred ca merge bine cu vopsea acrilica pe baza de apa. Si apoi un strat de lac, tot pe baza de apa pentru ai da acel luciu de "plastic" (si protectie ridicata).Nu am incercat inca ...

Mie imi place foarte mult cum arata textura polistirenului galben (precum am scris mai sus tai feliutza de deasupra) vopsit cu vopsea auto pe baza de apa (este un aspect mat, satinat).Cat despre aspectul lucios, este mai greu de obtinut (scriu din experienta proprie, poate altii au idei mai bune !!!), eu chituiesc literele, le slefuiesc si apoi vopsit si lacuit oe baza de apa.

Cu ce le chituiesti? Si de ce? Pentru a ascunde liniile pe unde trece firul ca sa "intre in litera" ?

Cu ce le chituiesti? Si de ce? Pentru a ascunde liniile pe unde trece firul ca sa "intre in litera" ?

Le chituiesc de obicei cu chit Domostuk aplicat cu un spaclu foarte flexibil dupa care le slefuiesc si reiau operatiunea daca este necesar.Asta pentru un aspect lucios dupa vopsire si lacuire.Pentru aspect mat satinat prefer sa las extrudatul asa cum iese din taiere, eventual corectat cu smirghel daca este cazul.