Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
slashlinux

Probleme cu TV NEI

Recommended Posts

Salut,Am o "mica" problema cu un Tv NEI, CRT Model : NTV-5170 TXT, dupa 10 minute de utilizare toata imaginea se micsoreaza si formeaza o linie pe mijlocul ecranului, care ar putea fi problema?

post-44320-139829777122_thumb.jpg

conectorul deflexiei are 4 fire,doua pe orizontala ,rosu si albastru,unul dintre ele duce la acel condensator,mai mare ca volum fata de restul,daca intorci placa posibil sa vezi lipitura cu problemese numeste c627 si are 0.39-0.47mf/250v

Intre cupla de la bobinele de deflexie si radiatorul finalului linii aveti doi condensatori nepolarizati.Schimbatii pe amandoi.Cel la 1500-1600 volti ar putea fi bun dar eu ii schimb pe amandoi, de obicei.

acolo cauti deslipituri unde am incercuit cu rosu sau chiar condesator ars cum au spus colegi mai sus bafta :da

post-74766-13982977717_thumb.jpg

salam avut si eu la un tv aceeasi problema si era acel condensator de cuplajla mine era 470nF/250V si am pus unul la 470nF/400V ca e mai sanatos la 400v si vezi ca poate ai si o rezistenta la 2-3W acolo devalorizata ca asa a fost la mine(la mine se incingea rezistenta aia de aproape se rosea din cauza condensatorului dus)

Numai ca acela este un condensator dreptunghiular, nu cred ca am asa ceva prin casa acum, poate sa cumpar maine de la maica domnului :jytuiyu

da este unul dreptunghiular vezi ca valoarea nu e critica daca nu gasesti exact da sa nu depaseasca cu mai mult de +/-30n ca eu am pus intr-un tv cu 20 nano mai mic si a mers brici

Salut,L-am relipit si de 5 minute nu se mai intampla aceeasi problema, dar am alta "problema" cred, un sunet foarte subtire ca cel pentru caini ( fluier) se aude pentru 10 secunde... aveti idee de la ce este?Multumesc :jytuiyu

...batranetzea ... :rade: Daca tot ai scos placa aia din tv,o pui frumos cu fundu' in sus,adica cu partea care trebuie re_lipita spre tine,faci rost de un letcon bunicel de 60W,sacaz (colofoniu)si 200g de fludor Sn60Pb40,sa nu iei din ala fara plumb ca ai ..pusssooo.te lasi de electronica repede.O lampa de birou,lupa si te apuci de lipit ...dupa vreo 2-3 ore e ca noua placa.Incepi cu lipiturile alea mai mari,pe la trafuri...te descurci tu...Vezi sa nu pui mana pe vreun condensator incarcat cu tensiune....e bine sa iei placa asa ca pe o tava,de margini ,sa nu crezi ca daca nu e in priza e si ...moarta.Ai grija sa nu faci vreun scurt cu aliaj de lipit ca e greu de gasit.. :da