Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Rasnita de cafea


cruela

Recommended Posts

Buna ziua!Cum zice si titlul este vorba de o rasnita de cafea, relativa noua, adica mai bine zis nefolosita de ceva vreme. Situatia m-a fortat sa o scot din cutie si sa o pornesc, a functionat cateva zile, dupa care subit s-a oprit, nu mai reactiona de nici un fel. Am desfacut-o ca sa constat ca mi s-a defectat o piesa din interiorul ei. Problema e ca nu stiu ce reprezinta piesa respectiva si cu ce se poate inlocui, asta daca se mai poate inlocui.Este vorba de acel ceva negru care "atarna". Era legat de carbunele ce invarte rotorul si mai exista una exact la fel la celalalt carbune pe partea cealalta.Pun o poza cu piesa in sine ca sa fie mai clara toata povestea:

post-14577-139829776976_thumb.jpg

Link to comment
  • Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cruela

    2

  • zal

    1

  • validae

    1

  • YO8CDQ

    1

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu se intelege mare lucru din poza, se pare ca s-a intrerupt unul din firele de la perii, pe acel fir se afla de obicei un filtru EMI de ferita cu cateva spire.Verificati continuitatile celor doua bobine statorice si contactul dintre perii si colector.Eventual reveniti cu poze din alte unghiuri.Acele filtre se pot elimina, daca s-au intrerupt accidental, prezenta lor reduce perturbatiile radio, altfel nu au nicio influenta in functionare.

Link to comment

Nu se intelege mare lucru din poza, se pare ca s-a intrerupt unul din firele de la perii, pe acel fir se afla de obicei un filtru EMI de ferita cu cateva spire.Verificati continuitatile celor doua bobine statorice si contactul dintre perii si colector.Eventual reveniti cu poze din alte unghiuri.Acele filtre se pot elimina, daca s-au intrerupt accidental, prezenta lor reduce perturbatiile radio, altfel nu au nicio influenta in functionare.

Acea piesa neagra era legata de piesa care este deasupra holsurubului. Pe partea cealalta e la fel. Gasiti mai jos explicatia:

post-14577-139829777897_thumb.jpg

Link to comment

Cu puţină dexteritate se poate lipi la loc. Se scoate capătul rupt al bobinei trăgînd de el un pic în afară, se dezizolează, se cositoreşte şi se lipeşte apoi pe suportul din alamă al cărbunelui.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines