Guest suiram777 Posted March 16, 2014 Share Posted March 16, 2014 buna as dori sa imi cumpar un incubator de oua si as dori sa cer parerea celor care se pricep mai buine si ce model de incubator mi-ati recomanda? va multumesc Link to comment
YO8CDQ Posted March 16, 2014 Share Posted March 16, 2014 Gasasti de gata doar la 220 de volti, dar ce te faci daca ti se intrerupe tensiunea, ai pierdut o sarja de oua. Eu iti recomand o clocitoare cu doua sisteme de incalzire, pe care desigur trebuie sa ti-o faci singur. Link to comment
Guest suiram777 Posted March 17, 2014 Share Posted March 17, 2014 Gasasti de gata doar la 220 de volti, dar ce te faci daca ti se intrerupe tensiunea, ai pierdut o sarja de oua. Eu iti recomand o clocitoare cu doua sisteme de incalzire, pe care desigur trebuie sa ti-o faci singur.si de ce as avea nevoie pentru una cu doua sisteme de incalzire? Link to comment
YO8CDQ Posted March 17, 2014 Share Posted March 17, 2014 Da ai dreptate, acum suntem in '' post '' si se gasesc oua pe toate drumurile. Daca crezi ca nu ti se va intrerupe lumina, cumpara una de gata. Link to comment
Guest suiram777 Posted March 22, 2014 Share Posted March 22, 2014 as dori sa imi cumpar un incubator cleo 5 etajat ce parere aveti despre el este buna da ceva randament?///////////// Link to comment
pop_ady44 Posted March 22, 2014 Share Posted March 22, 2014 cleo 5 multi etajat am avut si am renuntat la un etaj pentru ca ouale de jos aveau rata de eclozare foarte scazuta 54oua eclozau 20-25 maxim eu recomand cum o spus colegu ori cu 2 sisteme de incalzire ori generator Link to comment
Radiotelegrafist Posted March 22, 2014 Share Posted March 22, 2014 nu ai de ales caci toate au acelasi termostat aproape de unica folosinta mai bine cumperi doua ligheane si te apuci de treaba,daca vrei mai multe detali te ajut. Link to comment
Guest suiram777 Posted March 22, 2014 Share Posted March 22, 2014 cleo 5 multi etajat am avut si am renuntat la un etaj pentru ca ouale de jos aveau rata de eclozare foarte scazuta 54oua eclozau 20-25 maxim eu recomand cum o spus colegu ori cu 2 sisteme de incalzire ori generatordar eu doresc numai cu un etaj Link to comment
Guest suiram777 Posted March 22, 2014 Share Posted March 22, 2014 nu ai de ales caci toate au acelasi termostat aproape de unica folosinta mai bine cumperi doua ligheane si te apuci de treaba,daca vrei mai multe detali te ajut. as dori numai imi trebuie ceva scheme si materiale daca ma poti ajuta de unde sa procur materiale am sa incerc sa fac eu una ..... Link to comment
Radiotelegrafist Posted March 23, 2014 Share Posted March 23, 2014 pai da cu un singur etaj va iesi,in schimb va lua dublu oua fata de cea din comert,si pretul va fi la jumatate daca o faci tu. Link to comment
Nostalgic Posted March 23, 2014 Share Posted March 23, 2014 De exemplu se poate construi un incubator foarte bun dintr-un frigider vechi (e si izolat termic).Am construit multe clocitori care au dat rezultate foarte bune . daca doresti iti dau toate detaliile ,printre care si schema de termostat. Link to comment
pop_ady44 Posted March 23, 2014 Share Posted March 23, 2014 De exemplu se poate construi un incubator foarte bun dintr-un frigider vechi (e si izolat termic).asa ceva am facut si eu dar eu am exagerat cu electronica pe el pe motiv ca nu am reusit sa le pun pe toate in unu termohidrometru este un aparat termostatul 1aparat timerul care misca ouale (le balanseaza 90grade)este alt aparat uitate in semnatura si vei vedea Link to comment
Taraxacus Posted August 27, 2014 Share Posted August 27, 2014 Am construit si eu un incubator prin 90-91. Sunt amator, nu aveam pe atunci acces la microcontrolere si altele. Tehnologia moderna ma depaseste, trebuie sa recunosc, nu stiu sa lucrez cu microcontrolere etc. Exista 2 tipuri de incubatoare: de suprafatza si de volum. Cele cu rafturi care balanseaza 90 de grade sunt de volum. La incubatoarele de volum, in ziua a 18-a ouale se scot din grile si se pun in tavi pt eclozare. Am facut un incubator de dimensiunile unui frigider mic, numai ca l-am facut dintr-un cadru de otel cornier imbracat cu plastic PVC de 4 mm si polistiren de 50 mm. Intoarcerea rafturilor o faceam manual de cateva ori pe zi. Daca va este de folos va spun cateva chestiuni de care m-am lovit. In primul rand rafturile trebuie sa fie robuste, un ou cantareste 60-80 g. Ventilatia trebuie sa fie lenta, viteza aerului trebuie sa fie mica dar suficienta cat sa uniformizeze temperatura. Am vazut incubatoare profesionale care aveau ventilatoare mari cat un cerc circumscris in patratul peretelui din spate cu elice cu pale late. Rezistenta era circulara in ftza acelor palete. Umiditatea am realizat-o cu o tava in care turnam apa. Nu am avut posibilitatea sa o masor. Grilele pt oua trebuie sa permita circulatia aerului lejer. Volumul de aer proaspat trebuie sa fie cat mai mare, oul cu embrion respira si emana bioxid de carbon. Atentie ouale au pe ele o ceara, ele nu trebuie spalate sau sterse inainte de a fi puse la incubat. La ovoscop (caron cu o gaura) trebuie sa se vada un banutz, un cerc de diametrul unei monede de 5 bani. Temperatura eu am mentinut-o la 38-38,5 grade. Partea electronica era simpla, un termistor montat intr-o punte Wheatsone legata de un operational (|u741) care actiona un tranzistor si acesta un tiristor legat intr-o punte redresoare. Randamentul depinde de incubator dar si de alti factori, sa nu uitam ca avem de-a face cu ceva viu, biologic, de individualitati irepetabile. In literatura, la oauale din gospodarie randamentul consacrat este de 60%. In crescatorii randamentul este de 90%. Mortalitatea puilor in ou are ca factor principal lipsa de mangan din hrana gainilor. Pt asta se va pune permanganat de potasiu in apa de baut si ca hrana se va adauga orz sau ovaz incoltit in hrana (cate un pumn la o galeata), praf de creta si vitamina B 5. Incubatorul pe care l-am construit avea un tunel exterior cu o rezistenta de nichelina de 300 W si motorul era de la un pick-up mai vechi cu o elice facuta de mine din tabla de la o cutie de conserve. Consumul era de 5 kw/zi . Pana am obtinut randamentele din carte a trebuit sa umblu pe la debitul de aer proaspat care daca nu e suficient, sporeste rata mortalitatii. Controlul oualor se face din 7 in 7 zile. Daca ai eclozator separat atunci poti inlocui ouale limpezi sau cu pui morti. Daca am sa gasesc cartea am sa vad cand am timp am sa o scanez sa o pun pe forum pt cei interesati. Link to comment
dorian 70 Posted August 27, 2014 Share Posted August 27, 2014 Multumim pentru informatii. Ce capacitate are incubatorul dv, cate oua incap ? Unde îl aveţi amplasat, intr-o camera sau afara? Oua de raţă aţi folosit, sunt diferenţe faţă de cele de găină ? Link to comment
pop_ady44 Posted August 28, 2014 Share Posted August 28, 2014 (edited) al meu are 192 oua pe 3 rafturi batante este asezat afara in aer liber pot sa zic si asa (intrun sopron) ouale de rata eclozeaza diferit 28-32 zile si umiditatea este diferita +ca trebuie udate de cateva ori in timpu incubari Edited August 28, 2014 by pop_ady44 Link to comment
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now