Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

convertor 6v-12v cc

Recommended Posts

Buna ziua!Vreau sa fac un convertor de la 6v la 12v cc cam de 3A. Am gasit aceasta schema care ar scoate 2A si poate fi crescut curentul de iesire prin cresterea C4, C5 and C7 la 2200uF (cel putin asa scrie).post-49333-139829775854_thumb.jpgProblema mea este ca cei doi tranzistori sunt cu germaniu si nu stiu cum si cu ce as putea sa-i inlocuiesc.Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat sau eventual cu o alta schema.Multumesc anticipat.

• Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Posted Images

Schema aia e mai degraba un experiment, nu vad cum ar putea mari tensiunea la nivelul scontat si in nici un caz nu poate asigura cei 2A asa cum este configurata. Ceea ce ai nevoie este un boost, un regulator in comutatie de tip step-up, se poate realiza pe baza mai multor integrate, UC384x, MC34063... etc.

Există mii de scheme consacrate și verificate , inclusiv cu mult blamatul , dar eficientul în scheme boost MC34063, care costă 1-2 lei. Nu știu de unde tendința asta după scheme ”exotice” , poate doar de dragul unui experiment. PS Fără să stau să analizez schema aia ( cu TDA 2003 ) îmi pare a conține și greșeli iar cea cu NE555 este de Casa pionierilor .