Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum se numeste?

Recommended Posts

Daca varful acelui "ciocan" prezinta o despicatura longitudinala, e o scula pentru batut cercurile la butoaie, denumita in unele zone si "papusa". Daca nu are despicatura inseamna ca e un ciocan de cioplit/crapat piatra. Cat despre celalta scula si eu stiam ca se numeste tot gealau (banuiesc ca denumirea vine de la verbul "a gelui") sau robanc si se foloseste pentru cantul scandurilor.

• Replies 24
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cred in ca treaba asta cu impinsul e vorba mai mult de tehnica si talent decat de forta.

Cam asa e!Si mai ales trebuie sa fie bine ascutit cutitul rindelei.Daca`l dai pe brat trebuie sa taie parul.Asta e ultima rindea, se foloseste la indreptat fin.Grig
  • 3 weeks later...

Daca varful acelui "ciocan" prezinta o despicatura longitudinala, e o scula pentru batut cercurile la butoaie, denumita in unele zone si "papusa". Daca nu are despicatura inseamna ca e un ciocan de cioplit/crapat piatra.Cat despre celalta scula si eu stiam ca se numeste tot gealau (banuiesc ca denumirea vine de la verbul "a gelui") sau robanc si se foloseste pentru cantul scandurilor.

Nu,nu are o despicatura longitudinala si nici nu pare sa fi avut.Oricum cu acest "ciocan" bunicul meu batea cercurile la butoaie acum 60-70 ani.

In spirit de gluma, Virgil, bunicul tau batea doagele la butoaie cu el pentru ca este un ciocan, a facut alegerea perfecta, eu am incercat sa bat niste cuie cu o piatra si am aflat ca nu existau cuie pe vremea cand se batea cu piatra. cand dadeam cu peatra in cui aceasta ricosa doar in mana mea, aproape mi-am strivit degetele. 

cine nu incearca nu stie...

• 2 years later...
  • 2 years later...
  • 1 year later...
Acum 9 minute, elektronu85 a spus:

Vechi topicul, dar totusi nou! La noi, in Bucovina la robanc i se mai spune si ruzbantz, probabil o deformare regionala. Ciocanul de batut cercuri la noi se cheama basca, probabil tot deformare regionala! :)

La mine prin zonă prima sculă se cheamă ROBANC și al doilea BAȘCHIU.