Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Intel Pentium D 925 sau...?


Postări Recomandate

Ce pareri aveti despre procesorul Intel Pentium D925? Mai merita tinut pentru vremurile de acum?

Sau sa il inlocuiesc cu cu un procesor superoir?

Placa de baza este cea de aici...https://www.dell.com/downloads/global/p ... hspecs.pdf

Care e cel mai bun procesor suportat?

Din seria Intel e 6000? Care e cel mai puternic procesor din E6000?

Spre exemplu ce diferente de performanta sunt intre D925 si E6600? Care e mai bun?

Ce conteaza mai mult la un procesor frecventa mare sau memoria cache mare?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • 2 săptămâni mai târziu...

Trubuie sa vezi daca suporta placa alte procesoare. Nu sunt excluse surprize ulterioare.La pc-urile brand si laptopuri nu se prea inlocuiesc procesoarele, iar cand se inlocuiesc apar diverse probleme.Depinde si ce faci cu pc-ul. Pt activitati zilnice nu e diferenta sesizabila intre ce procesoare ai spus, doar ca alea mai noi consuma ceva mai putin, dar nu cu mult.Banuiesc ca si video e ceva intel integrat si e cam vechi.

Link spre comentariu

orice E se poate overcloca, deci rezultatele finale sunt mai bune decat ce arata testele de pe net.Recent mi-a crapat sistemul, pe cand ma laudam ca w7le meu merge de 4 ani, am ramas fara placa de bazaAsa ca am scos de la naftalina o placa cu chipset 945 si un E2180 care l-am clocat la 3GHz.E2160 ar duce si mai mult, 3.4GHz stabil, dar din pacate nu suporta placa de baza bus asa de puternic, iar ala nu am.Diferenta de performanta e de macar 25% in plus, iar de rezistat rezista daca le dai racire.Ar merita asa ceva daca placa de baza suporta.Sau poate gasesti o serie superioara, gen e4xxx sau 6xxxx.

Link spre comentariu

Pai e2160 la 3,4GHz consuma cat D 925 sau mai mult si are o performanta aproape de E 6xxx. Avand in vedere si instabilitatea sistemului overclocat nu as recomanda asa solutie. Aia faceau aia acum 8 ani cand nu aveau bani de core 2 duo si se alinau cu pentium dual core sau celeron dual core.Treaba e ca initiatorul topicului ar trebui mai intai sa invete sa foloseasca eficient resursele pc-ului, sa gestioneze corect acestea, sa achizitioneze PC-uri adaptate nevoilor lui si apoi sa le mai faca si instabilitate cu OC-ul. El a avut pana acum un an un pentium 3 brand si apoi a trecut la sistemul actual si nu-i multumit nici acum. Sistemele brand nu suporta nici schimbari de cpu nici OC.

Link spre comentariu

Pentium D este bazat pe o arhitectura veche si foarte fierbinte. Orice Exxxx de la E4300 in sus sterge pe jos cu el...

Asa este ceva procesor din seria E ar i fi mai bun ca upgrade decat pentium seria D (un E6600 sau un Quad daca gasesti ) insa inainte trebuie verificata neaparat lista de procesoare suportate de placa de baza ! Exact un pentium D 925 am avut si eu primul dual core pe soket 775 anii trecuti acuma am un E6600 care l-am achizitionat de maxim 2 ani si se preteaza la ce am nevoie eu ! Cand o sa am sansa sa achizitionez un quad la un pret decent o sa optez pt. unul daca nu o sa trec direct pe i5 deoarece i3 nu sunt asa de reusite !
Link spre comentariu

Pai e2160 la 3,4GHz consuma cat D 925 sau mai mult si are o performanta aproape de E 6xxx. Avand in vedere si instabilitatea sistemului overclocat nu as recomanda asa solutie. Aia faceau aia acum 8 ani cand nu aveau bani de core 2 duo si se alinau cu pentium dual core sau celeron dual core.

Eu i-am dat o sugestie, procesoarele aceleas se vand pe bani de nimic. DAca gaseste un 6xxx, cu atat mai bine!E2180 Ajung 3GHz unde merge stabil. LA fel si 2160, am un exemplar care a facut asta timp de 4 ani si inca merge, si CPU si placa!Consumul unui sistem cu e2180 la 3GHz cu 945 si video 8400 e de vreo 80W in idle 110W in full CPU load.Clocat idle urca cu 2W si in load cu 10-15W. Acei 10W sunt departe de valoare consumata de proceorul initial aflat in discutie. Tinand cont ca procesorul rareori depaseste in medie 50%, diferenta e nesemnificativa dpdv al consumului. Placa de baza duce fara probleme dpdv al puterii, fiind proiectata pt procesoare gurmande. Sa nu fie doar o problema de max FSB.Vorbesc din date reale, nu povesti pe net.Pentru cei interesati aveti aici masuratorile mele:https://dl.dropboxusercontent.com/u/134 ... se/PC.xlsxLE-am facut incercand sa obtin un sistem stabil fara o incalzi inutil procesorul cu 100-200Mhz in plus sau creste tensiunea in mod nejustificat. Rezultatele sunt cu speedstep si C1e activate, deci procesorul isi modifica tensiunea si frecventa in idle.De alinat se alinau ca era mai ieftin, lucru care dupa cum spui si tu, daca nu produce bani, parca nu iti vine sa scoti banu gros din buzunar cand se poate ieftin si aproape la fel de bine.
Link spre comentariu

Fisierul acela contine altceva.

 

Dar cat consuma de fapt un e2160 daca are TDP de 65W declarat la frecventa stock? Intreb pt ca am gasit niste informatii contradictorii. De exemplu E21xx ar consuma pe la 12-20W si e declarat cu TDP 65W. daca el urca cu 10 wati sa zicem la oc si sarcina tot nu atinge 65W

 

Eu am un celeron 430 fara OC (declarat TDP 35W) cu 8400GS si consumul estimat de mine in idle fara video e pe la 80-90W iar cu video peste 100. Numai placa video are vreo 30W din ce am vazut in datele tehnice pe wiki. Dar sistemul asa cum e ma multumeste pe deplin inca. Fac doar browsing, filme, multimedia, office.

 

Il pot overcloca pana la 2,1 daca dezactivez c1e.

 

Dar el oricum nu va putea overcloca nimic cu placa de baza de la sistemul ala brand Fujitsu. pe initiator il stiu ca a facut anul trecut upgrade de la un pentium 3 la asta de acum si nu-l inteleg acum ce problema exista, adica referitoare la consum sau la performanta. Spunea ca i se incalzeste hardiscul

 

Ceva e si aici http://ixbtlabs.com/articles2/cpu/intel-celeron-420-440-page1.html

Link spre comentariu

Fisierul acela e facut de mine. Am masurat consumurile aceluiasi sistem cu 2 procesoare (puse pe rand), modificand tactul. Sursa e cu PFC, deci consumul masurat e aproape de realitate. Placa video este tot un 8400GS, nvidia, fara ventilator.Dupa cum vezi in idle diferenta e neglijabila, iar in load e doar un pic mai mare. Cat consuma in plus procesorul nu stiu si nu ma intereseaza. In orice caz nu e ceva de speriat.Ca si cooler folosesc un scythe ninja cu ventilatorul pus pe 5V. Dupa o ora de forja cu orthos procesorul ajunge la 60C. Radiatorul nu se simte cald la mana deci daca as pune o pasta mai de calitate ar sta mai jos, dar sincer nu ma intereseaza. Cata pasta a ramas pe talpa radiatorului de la procesorul ahtlon x2, aia i-a ajuns bietului procesor intel.In uz normal rareori depaseste 40C.Legat de consumuri reale, vs estimari, cat credeti ca mananca un sistem cu procesor i3 3220, 2GB ram, 1 hdd, cu placa integrata, in idle. Sistem de firma, HP 6300 pro.Ia sa vedem, ca am masurat si aia. :)Sau cat mananca un monitor de 24" cu led-uri cu brightness-ul dar incet, asa incat intr-o camera slab luminata sa nu te obeasca si sa se alinieze cu nivelul luminii ambientale.Una e ce circula pe net si alta e relitatea.De multe ori vezi tot felul de stresati care isi cumpara surse de 500-600W pt sisteme care abia sar de 150.

Link spre comentariu

Am deschis acum fisierul si e intradevar ce spuneti. Initial il deschisesem cu google docs si arata altceva.

 

Sistemele de firma consuma mai putin fiind optimizate mai bine.

i3 in configuratia spusa cred ca in idle ia pe la 50-60 wati cu totul. Astea mai noi sunt mai economicoase decat ce era in 2007-2008. Stiu ca si quadurile yorkfield consumau mult mai putin decat 95W cat era declarat TDP-ul.

 

M-a interesat si pe mine consumul pt ca am avut si eu pentium D ca initiatorul mai demult Dar o versiune fara c1e sau eist.

Devenisem obsedat deoarece lunar trebuia sa scot praf mult din pc-ul de atunci dotat cu vreo 5 ventilatoare, filtre facute de mine si alte smecherii. Ma enerva praful mult acumulat nu neaparat consumul. Dar cantitatea de praf era legata direct proportional de consum.

La celeron daca las c1e activ nu pot face oc bun pt ca in momentul scaderii in idle a voltajului devine instabil daca are OC. Celeron conroe nu are eist, are doar c1e.

 

Nvidia 8400gs cu racire pasiva am si eu doar ca i-am adaugat un ventilator si nu trece de 43 de grade nici in full. E luata de aici de pe forum de aici de la cineva. Un sistem super silentios de fapt am facut pt ca ventilatoarele le-am pus la tensiuni mai mici.

 

Posted Image

 

Insa la sursa simt caldura si turare mai mare de cand am adaugat placa video. Fara ea ventilatorul sursei uneori se dadea singur foarte incet, desi e o sursa "noname". Insa cu onboardul + celeron 430 imi sacadau paginile de browser.

Link spre comentariu

Postez si fisierul cu consumul de i3.In idle e pe undeva la 30-35W si in full load (inclusiv placa video integrata din procesor) tot sistemul nu ajunge la 80W!Generatia anterioara, adica seria 7xxx e la 50w si in load cu video integrat in chipset ajunge tot la vreo 80W.Sa pun mana pe fisier si il postezi si pe ala.Sunt f economicoase.Din pacate n-am masurat sisteme facute acasa pe genunchi, doar sisteme de firma, hp 6200 si 6300 pro si compaq mt 500, 1 Hdd, 1GB ddr3, si majoriatea cu video integrat.

Link spre comentariu

Eu am tinut un g2030 +4gb de ram +un hdd sata timp de doua saptamani pe o sursa de 160w de la dell.Fara nici cea mai mica problema! S-a jucat tf2 intensiv pe el! Sursa rece... Iar i3 este echivalent la consum.. Tot asa,as spune undeva la un maxim de 80w in full load,cu tot cu chipset.

Ca o paranteza,cei de la amd au niste chipseturi foarte foarte reci pentru seria apu,consum mic mic,din pacate procesoarele consuma mai mult...

Pentium D ... si in idle ii da tare..

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_CP ... issipation

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări