Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
somalezudj

Numarator de impulsuri

Recommended Posts

Va salut !

Rasfoiesc netul de cateva zile si nu reusesc sa gasesc ceva potrivit pentru aplicatia mea. Problema se pune in felul urmator :

- am nevoie de un numarator de impulsuri (care de altfel sunt destul de rare, la interval de 60 de sec sa zicem ) - impulsul poate veni pe 24V DC , pe microcontact, pe senzor de proximitate, etc..., iar la un anumit numar de impulsuri ( de ex 5 ) sa transmita mai departe un semnal (preferabil un releu... sau ce-o fi) si in acelasi timp sa se reseteze contorul ; nu m-ar deranja nici daca programabilul "sr sti" sa transmita la fiecare 5 impuluri un semnal, iar numaratoarea sa mearga pana la infinit (sau pana la scoaterea de sub tensiune).

Ceea ce cred eu ca e cel mai aproape de ce am nevoie este aici :

http://www.vistoserv.ro/detalii-242-num ... -7730.html

Pretul sa zicem ca ar putea merge pana la 100-150E , si daca ma ajuta cineva din Arad , dau si multa bere :)

Acum, vrei să-l faci sau să-l cumperi? Că aşa cum ai descris, se poate face cu un număr minim de componente, la un preţ de 10-15 lei. Dacă eşti interest, desenez o schemă. Cîte impulsuri să numere, maxim?

Intre timp am gasit o solutie mult mai confortabila, intr-adevar putin costistoare, dar merita. E vorba de un PLC pe care l-am comandat de pe http://www.siriustrading.ro/AutomatePro ... /Alpha.htm (imi cer scuze moderatorilor daca se considera reclama). Asta-seara am reusit sa-l programez in 10 minute (!) , asadar maine dimineata urmeaza sa-l pun in cutie si sa-mi termin aplicatia mult dorita .

Multumesc celor care mi-au trimis diverse solutii, insa ideea cu PLC-ul m-a incantat foarte tare , iar pe viitor o sa ma gandesc la aplicatii mai complexe , pentru ca se pot face foarte multe cu ele.

Pentru cei curiosi , exista si soft-ul (se pot face si simulari ) :

http://suport.siriustrading.ro/01.DocAct/a. Arhive pe capitole/1. Automate programabile (PLC)/1.1. Microautomate ALPHA.zip

Iata si simularea de care aveam eu nevoie :

impulsuri1.zip