Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Emisia radio (help)


Vizitator alien1835

Postări Recomandate

Vizitator alien1835

Va rog sa ajutati un om nedumerit cum sunt eu :smt030 Va rog sa-mi spuneti si mie exact care este distanta la care poti sa emiti pe banda FM,asta in cazul in care nu te interferezi pe un post de radio cu licienta.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

E imposibil de raspuns. Distanta e o functie cu multe variabile:puterea de emisiecalitatea (castigul) antenei de emisiecalitatea (castigul) antenei de receptie calitatea (selectivitatea, sensibilitatea, amplificarea) receptoruluiraportul semnal-zgomot al receptoruluicalitatea mediului de transmisieTeoretic daca vrei e infinit. Daca mediul de transmisie e impecabil si nimic nu sta in calea undelor tale, distanta e infinita. Niste exemple: de pe Vf. Omu din Busteni auzi fara probleme posturile de radio din Bucuresti; cu o statie de 25W si antena proasta am vorbit din Retezat pana in Timisoara (receptorul avand antena buna si bine degajata); etc.

Link spre comentariu

Ceea ce banuiesc eu (sper sa ma insel) e ca vrei sa emiti in 88-108FM. Nu se poate, nu neaparat ca interferezi un post de acolo (poate te mai poti strecura printre ele). Dar stii pe unde umbla armonicile? Poti interfera o comunicatie pe care nici nu o poti auzi.

Link spre comentariu
Vizitator alien1835

Ma scuzati cred ca am formulat putin gresit intrebarea.Vreau sa stiu distatanta cu care poti sa emiti FARA Licienta...Adika sa fac eu un miniemitator radio pe FM pe care sa -l pot folosi fara sa deranjez sau sa fiu deranjat de nimeni(sper sa ma intelegeti).

Link spre comentariu

Puterea maxima este, dupa cat stiu eu, vreo 10mW. Se limiteaza puterea, nu distanta, ca aia n-ai cum, dupa cum a zis si @Gheorghe Dracu. Cred ca detalii gasesti pe IGTCI.ro. Oricum, ai grija ca amenzile sunt mari. Posturi despre astfel de emitatoare mai gasesti prin sectiunea asta (cu scheme cu tot).

Link spre comentariu

Legale nu sunt nici radiomicrofoanele pe 88-108 care se gasesc in magazine, nici detectoarele radar pe care le gasesti la statiile de benzina. Dar daca-l deranjezi pe vecinul de deasupra se prinde repede, iese cu oaresce injuraturi si gata. Sa nu deranjezi prea departe.

Link spre comentariu
Vizitator alien1835

10 mw am inteles.Dar astia 10 mw cum ii calculezi?Eu stiu ca puterea in curent continu este egala cu produsul dintre tensiunea de alimentare si curentul consumat.Dar la emisie cum se calculeaza aceasta putere?

Link spre comentariu

10 mw am inteles.Dar astia 10 mw cum ii calculezi?Eu stiu ca puterea in curent continu este egala cu produsul dintre tensiunea de alimentare si curentul consumat.Dar la emisie cum se calculeaza aceasta putere?

Pai fa si tu socotela ca o sa ai randament max. 50%, deci puterea consumata a emitatorului va trbui sa fie 20mW. Asta asa, ca o chestie masurata cu nasul.
Link spre comentariu

Dupa ce masori cu nasul poti masura si cu ochiul...Pui osciloscopul pe iesire, masori nivelul semnalului in sarcina... Pvarf=U^2/ZAsta presupune ca trebuie sa stii impedanta sarcinii (antenei).Asta o poti afla (sau, mai bine zis, aproxima) in felul urmator:masori cu osciloscopul sau cu un voltmetru de Rf nivelul semnalului cu antena conectata, scoti antena si incepi sa pui la rezistente in locul ei pana nimeresti acelasi nivel de semnal cum ai avut cu antena. Rezistenta care s-a nimerit este aproximativ egala cu impedanta antenei.Trebuie avut in vedere ca antena nu este o sarcina pur rezistiva ci una complexa, asa ca...totul este relativ.Cum au mai spus si colegii...este foarte greu sa calculezi puterea de emisie.Pentru asta trebuie sa angajezi un institut de cercetare..hi.Oricum, tu joaca-te cu astea (ai grija sa nu furi vreo amenda) poate in felul asta prinzi gust si te licentiezi.

Link spre comentariu
Vizitator alien1835

Ba eu sper sa nu fur nici o amenda pentru un parlit de emitator .

La urma urmei nu vreau sa-mi fac post de radio ca sa se oftice concurenta actuala :finga:

Vreau sa fac un emitator numai bun la copiat la examene si lucrari :yahoo:

Vizitati acest forum daca va intereseaza

http://forum.softpedia.com/index.php?sh ... ditiv&st=0

Multumesc tuturor ce au incercat sa ma lamureasca :partyman:

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări