Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Metode de a invata telegrafie


Postări Recomandate

Adevarul ca telegrafia se uita daca nu este folosita. Eu stiam dupa linii si puncte, inainte de armata, si in armata am avut un handicap faca de cei care nu stiau deloc. Chiar daca la transmisie eram bun, receptia era limitata la minim, suficient cat sa ma descurc. Acum, dupa multi ani, am uitat aproape complet. Mai "percuteaza" unele semne care aveau asociate cuvinte ca de exemplu "3" "securitatea" si "L" la care cuvintele erau asemanatoare cu cele dupa "indianul talpa iute...". Singurele caractere care le pot "bate" "automat" sunt inceput de transmisie (VVV si inca un caracter) si sfarsit transmisie (cred). Atat a mai ramas din "morsele" din armata...PS: unde gasesc metoda care s-a folosit in armata pana in 2000 pentru a invata semnele inclusiv acele asocieri de cuvinte cu semnele?

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
Vizitator dan_rentea1968

molioa unde ai facut armata pentru ca semnele au cit de cit o linie melodica as cum am invatat eu tot clasa a ii-a MApN.La 1 : .- - - -  adica  :ma doare capu ,la 2: . . - - -  ,haide vino-n coa  si asa mai departe inclusiv literele au interpretari melodice .Ai transmis vreo data  :Cei din cer cer cercei ,sa vezi linia melodica?.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

PS: unde gasesc metoda care s-a folosit in armata pana in 2000 pentru a invata semnele inclusiv acele asocieri de cuvinte cu semnele?

 Daca ai un prieten in armata au instructiunile pentru predarea alfabetului morse, nu cred ca sunt secrete, iar asocierea de cuvinte cu semne  le poate spune un instructor care preda morse, bineinteles nu exista la toate semnele, sunt doar cateva care te ajuta cat de cat, dar cu timpul si marirea vitezei de receptie  nu prea te mai ajuta prea mult, auzi ,, casca pe cap,, si te gandesti oare ce litera este si pana scrii Q deja mai scapi cateva semne.

Cel care invata acasa are ambitie si are tot respectul meu dar mai usor este cand iti predea cineva. Trebuie sa ai putina ureche muzicala si dorinta de a invata. Dupa antrenamente si iar antrenamente  o sa ajungi sa scrie mana singura !!!!!

Link spre comentariu

Se mai face telegrafie in armata? Cine si cui sa predea daca nu mai sint militari in termen! Eu in armata am facut aproape tot ciclul 1 minim 6 pe zi, uneori si dupa amiaza, telegrafie! Inca imi mai amintesc grupe intregi din radiogramele de antrenament si asta dupa 35 de ani. Si ma pot lauda cu cls. I-a, primta cu o ocazie mai deosebita, altfel militarii in termen nu erau primiti la examenele de cls. 1.

 

Posibil totusi la scolile militare sa se mai faca telegrafie.

Link spre comentariu

 Si ma pot lauda cu cls. I-a, primta cu o ocazie mai deosebita, altfel militarii in termen nu erau primiti la examenele de cls. 1.

Confirm!  Nici pe mine nu m-au primit la examenul pt clasa 1...au zis ca este doar pentru cadre!...a trebuit sa ma multumesc cu clasa 2....nu mai stiu mare lucru din alfabetul morse...dupa 36 ani , se mai uita!

Link spre comentariu

frumoasa specialitate pentru armata!clasa 2 si eu in urma cu 26 de ani si

desi am luat locul 1 pe brigada si trei pe tara(impreuna cu grupa) la olimpiada de transmisiuni (Campina)

nu mai retin decat cateva caractere dar sunt sigur ca "mi-ar reveni memoria" printr-un antrenament.

retin "securitatea=3" si "y=te prind,te..." .sunt de aceeasi parere ,ca asocierea melodica ajuta la invatare.

mie cel mai greu mi-a fost odata cu trecerea de la sala ,la statia radio.nu codul z,q sau jargonul

ci m-a incurcat foarte tare modul de transmisie "legat" practicat de veteranii din celelalte unitati.

stiu ca pentru antrenamentul la receptie era vestitul AM2.acum exista softuri.

Link spre comentariu

In scolile militare nu se mai face morse de prin anii 1998 ' 99,  si sunt din ce in ce mai putini care stiu, au peste 40 de ani, noroc ca sau mai angajat fosti soldati ca S.G.P. care stiau morse.

Ca specialitate a cam disparut de prin armata nu se prea mai foloseste lucrul in telegrafie, ca si la noi radioamatorii.

Link spre comentariu

Am instalat doua programe de antrenament de pe net, ocazie cu care incerc sa invat si semnul @ care pe vremea mea nu l-am invatat! Pare ca ma descurc onorabil, se poate downloada de aic unul din programei:

 

http://www.justlearnmorsecode.com/download.html

 

dar se pot gasi multe programe pentru cei interesati. Inca ma descurc la 100-110 semne. Fac 10 minute antrenament si trec la 120.

Link spre comentariu

In scolile militare nu se mai face morse de prin anii 1998 ' 99,  si sunt din ce in ce mai putini care stiu, au peste 40 de ani, noroc ca sau mai angajat fosti soldati ca S.G.P. care stiau morse.......Buna seara tuturor,Dupa parerea mea e neinspirat faptul ca in armata profesionista de astazi nu se mai invata morse. Am facut armata la caile ferate, unde am facut un curs scurt de morse. Ar fi util ca toti militarii sa stie sa receptioneze si sa transmita la viteza minima dar corect in morse. In multe cazuri acest mod ce comunicare poate face diferenta intre victorie si infrangere, intre viata si moarte. De exemplu ce s-ar face marinarii fara sa stie sa semnalizeze la nevoie cu farurile de senalizare de pe nave?Cu stima

Editat de AFCtin
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări