Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
klaudyux

Lumina dinamica cu 12 leduri

Recommended Posts

Salut,ma intereseaza o schema pt lumina dinamica; trebuie sa comande 10-12 leduri in felul urmator: sa se aprinda pe rand cate un led de la 1 la 12 si apoi sa o ia de la capat; atunci cand un led este aprins celalalte sunt stinse. Am experimentat un montaj cu 2 integrate: SN 74HC00N si SN 74HC164N, nu era placut fatul ca pt a face ca ledurile sa se apinda cum voiam eu trebuia atunci cand era alimentat sa comut un comutator dintr-o pozitie in alta. M-as multumi si cu montajul acesta daca ar exista o modificare care sa faca sa se aprinda ledurile in ordinea dorita.

Mersi, mai inainte de a scrie in forum m-am uitat pe niqro.as.ro dar nu eram sigur ca ledurile se aprind pe rand unul dupa altul :d Am sa incerc shema de acolo. Exista posibilitatea de a extinde montajul, sa spunem sa mearga treaba cu 20 de leduri ?

ehh.. era un desen, care arata cum sunt iesirile lui 4017... in finese poate face cu cate LED-uri vrei tu, numai sa fii hotarat.. se mai pot folosi registre de deplasare gen CD4035 care are4 iesiri si multiplici schema la cat evrei..sau cu cu niste CD4028 sa ai 16 iesiri, sau 32 sau chiar 64...etc

sau le poti lega in matrice. cu un 4011 si 2 4017 poti face cu 100 de leduri(sau mai putine daca vrei). mai ai nevoie si de 10 tranzistoare. sau scapi de tanzistoare daca bagi un ULN2003 dar te limitezi la 70 de leduri sau pui 2 ULN-uri si faci treaba. sunt multe metode, daca vrei, ma chinui cu o schema cu 100 de leduri...

Guest Sadrian

:partyman: Ajutor fratilor ca vine Craciunu ...!!!Poate ma juta f'un meseriash !!!. Sunt prin comertzu' capitalist neshte cabluri luminoase...neshte furtune turnate din plastic cu leduri puse in paralel se vand la metru...serios...cam treij'de mii vechi per metru...Shi cum vine Craciun cel batranu'...vreau shi io sa pui asa ceva ...fo doua'jde metri pe casa...da vreau sa se aprinda unu dupa altu ledurile...shi io sunt cam habernalist in ale electronici..aia e !!! :smt007 Cum la cata electronica cunosc io banuiesc ca e f complicat sa faci asa ceva m-am gandit sa cumpar mai bine un furtun albastru, unu galben, unu roz, s.a.m.d. shi sa le alimentez in paralel , asezandule orizontal pe casa, unu sub altu. Shi sa aprind culorile una dupa alta, if iu nou uat ai min... :smt003Deci s'aprind ai 4 metri de galben si can' se sting s'aprind ai 4 de albastru de sub el, s.a.m.d.Ce pareri avetzi voi...aaaai mai priceputzi dintre meshteri...!!!. Mai ieftin ar fi sa iau doar o culoare si sa le aprind cu efectul de curgere..dar am vaga impresie ca ma..coasta cam mult "pesele"...integratele ce-o fi...pe cand varianta a doua ma costa furtunu mai mult dar cred io ca am doar atatea integrate cate culori vreau...Ai ? Ce zicetz' ?!!! :rock: V'ashtept 'nainte de Craciun !!!Hai Pa !!!

Sadrian, Din cate am vazut eu cum arata un tub din ala... nu prea ai cum sa-l faci sa se aprinda unu dupa altul pentru ca pentrua asta ai avea nevoie sa legi fiecare bec in alta parte si alea sunt legate in serie si alimentate la 220V,dar daca vrei, poti sa cumperi o instalatie de brad obisnuita din aia mai lunga si o pui sub streasina, ca sa fie protejata de ploaie. hai ca ma sunt si alte pareri pe aici. (Scrie mai citet ca eu unu m-am chinuit sa inteleg ce ai scris, si daca vrei sa scrii in engleza, scrie in engleza)Sanatate!!