Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
alinlupulescu

Se pot conecta doua aparate simultan pe aceeasi iesire...?

Recommended Posts

Salutare,Acelasi perfect amator are o alta curiozitzte:- Ce se intampla daca la o iesire de linie a unui aparat se conecteaza alte doua aparate simultan? Sunt aparate care au iesirea pe 2 tipuri de mufe (RCA si DIN de ex.) fara ca acestea sa fie paralele. Probabil acelasi lucru se intampla cand folosim un cablu "Y" daca nu ma insel... Se modifica impedanta la iesire? Se degradeaza calitatea sunetului? Se poate defecta vreunul din aparatele interconectate in acest fel?Va multumesc anticipat pentru rabdare.

Care ar fi ...scopul...unei astfel de idei?!?! Putere mai mare sau ce?!?! :nas: Eu nu as pune ...trei ''trenuri'' pe aceeasi linie!!!

Guest

Fi mai explicit despre ce scule este vorba si ce vrei mai exact sa faci.Totul depinde de impedanta de iesire a sursei.Cu cit este mai mica, cu atit mai bine.

Singurele aparate care aveau mufe DIN şi RCA erau casetofoanele şi magnetofoanele deck, cum pe mufa DIN era montat un divizor, chiar dacă cuplai două amplifuri pe ambele tipuri de mufe se influenţau extrem de puţin la impedanţa ''văzută'' de ieşirea deck-ului.

Fi mai explicit despre ce scule este vorba si ce vrei mai exact sa faci.Totul depinde de impedanta de iesire a sursei.Cu cit este mai mica, cu atit mai bine.

Am un preamplificator cu o singura iesire dar doua tipuri de mufe si vreau sa duc semnalul la un amplificator final si un subwoofer activ in acelasi timp. In manual se precizeaza ca nu se defecteaza nimic dar nu e indicata utilizarea simultana deoarece se poate deteriora calitatea sunetului.Iesirea pre-ului spune asa:Frequency Response 10Hz to 20kHz +0.1dB/-0.5dBTHD <0.002%Analogue Outputs 2 (RCA and DIN) Variable Pre-amp Output Line Output Fixed: 2.1V RMSHeadphone Outputs 1⁄4 inch (6.35mm) TRS SocketOutput Impedance <10ΩIntrarea finalului spune asa:Input Impedance 18kΩAnalogue Inputs 1 x 4-pin DIN, 1 x RCA pairSubwooferul inca nu exista insa aici poate aparea alta problema: e posibil sa-mi placa unul profesional de studio si astea de obicei au doar intrari balansate (XLR sau TRS) si iar nu stiu ce se intampla...

Iesirea pre-ului spune asa:Output Impedance <10ΩIntrarea finalului spune asa:Input Impedance 18kΩ

Din punct de vedere al adaptarii/neadaptarii de impedanta, la iesirea aia poti conecta linistit 100 (!!!) de amplificatoare cu caracteristica aia de intrare.

In user manual sigur precizeaza la care iesire se refera.

Pai tocmai ca brand-ul e cunoscut pentru descrieri tehnice minimale sau chiar incomplete. Fara a-i intrece pe cei de la BOSE desigur... :)Oare as putea masura ceva cu un multimetru? Care ar trebui sa fie valorile de matching perfect intre intrari si iesiri (ohmi, volti, db, etc.)?

brand-ul e cunoscut pentru descrieri tehnice minimale sau chiar incomplete

viewtopic.php?p=1484829#p1484829... folosesc acelasi tip de glob de cristal ca @rata... din pacate nu pot vedea despre care brand e vorba...

"Oare as putea masura ceva cu un multimetru? Care ar trebui sa fie valorile de matching perfect intre intrari si iesiri (ohmi, volti, db, etc.)?"Astea erau intrebari generale nu cu privire la fix ce am eu... Din motive strict subiective n-as vrea sa divulg identitatea acestora.. In orice caz, nu cred ca are nici o relevanta brand-ul sau modelul in aceasta speta. Cu siguranta nu exista scheme pe net pentru asa ceva.... Multumesc oricum!