Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest mariusradulescu1990

problema cu un kit de la adelaida

Recommended Posts

salutare am si eu o problema am luat acum 1 an un kit de la adelaida pt subwoofer cu filtru linkwitz si cica ar scoate 200W(tda 7294 in punte) ceea ce este foarte putin probabil deoarece mai am un amplif stereo cu tda 7294 si subwooferul se aude mai tare la acel amplif decat la amplif de 200 W cu filtru ce pot sa modific sa se auda tare si clar ca la amplif stereo .. la cel cu filtru se aude clar pana la un volum dupa aceea se aude distorsionat si incet, am traf de 400 W kitul e alimentat la +-35vmultumesc :weedman:

imi cer scuze ca ma bag ca musca in lapte, dar ce aveti cu adelaida? eu am avut un kit normal cu tda in punte, alimentat la 35 sau 32 de V (nu mai tin minte), traf de 350w si filtraj de 8000 si ceva. fara preamp si mergea de rupea. nu avea zgomot de fond nici la vol maxim si 2 luni de zile am dat majorate cu el si cu un wn 15 plus dmb 450 si mergea de rupea pamantul pe un vmx300. Am avut o parere foarte buna de acel kit, nu inteleg de ce tot il criticati atata si mai am acasa 1 kit tot de la adelaida cu tda 2005plus o copie facuta dupa el ce alimenteaza 2 boxe de 8 w de masina (sunt facute active) si sunt alimentate la 18 v fiecare de la un traf de 100w (c-am mult pt ele da mnoah) si merg foarte ok, fara distors si fara zgomot de fond...

Guest michael

"...se aude clar pana la un volum dupa aceea se aude distorsionat si incet..."Dupa ce spui parca ar intra protectiile in actiune... Cat de mult se incalzeste montajul?

Chiar, cine si de ce mi-a sters postul????

eu nu am nimic cu adelaida, poa' sa fac si sa produca/vanda ce vor...ideea e k eu nu mai cumpar nik de la ei, iar dak cineva intreba, cu siguranta n-o sa am o parere foarte buna despre ei... :finga: :axe: EU L-AM STERS.

Poti avea ce doresti cu adelaida, nimeni nu se i-a de tine, eu am sters postul deoarece erai total offtopic, deja poti observa ca atest topic a devenit mai degraba ANTI sau PRO Adelaida si saracul initiator al postului va urmareste pledoariile.Daca incep sa fac curatenie mai apar inca 5 ca wolf si imi spune ca favorizez anumite firme ......

Omul a cerut ajutor si este normal sa-i oferiti ajutor daca aveti ceva de spus, sa-i spune-ti ca sunt sau nu proaste acele kit-uri este cu sigurantza un aspect care prea putin il intereseaza din moment ce deja le-a cumparat.

Sper sa reveniti la subiect deoarece am sa ma apuc de curatenie cat de curand.

Multumesc.

se incalzeste destul de bine am pus niste pasta termoconductoare care se pune la procesoare ca inainte se si oprea cand dadeam prea tare acum nu se opreste dar se incalzeste am un radiator cam cat tot spatele amplificatorului 40*10 cm cam asa si 2 coolere de 8 cm are cam 60-70 grade

Eu nu am vazut trnzistoare ce unica folosinta! ci mai degraba o cablare incorecta(ma refer la preuri si amplifuri) ducand la aparitia oscilatiilor rezultind evident defectarea etajului final. O cablare incorecta,bucle de masa,filtrare incorecta ,introducerea semnalelor parazite, folosirea izolatoarelor (pt tranz) care se topesc la o temp anume,etc . :axe: si :toimonster:

Nu am zis ca nu mai au si scapari, dar in linii mari tuneaza schemele asa dupa ureche, si mai fac si rahatul praf + ca poate tu nu ai fost norocosul posesor al unor componente contrafacute.....; eu am fost baiat "destept" si am stiut ca nu poti compara un amplificator pe integrate cu unul pe tranzistoare si cum pe vremea aceea nu se gaseau alte kit-uri mi-am luat cu bratul ca sa am, si in final mi-au picat toate, si nici macar nu pot spune ca le-am forjat

Anumite persoane!!! favorizeaza ..anumite magazine!!! facand publicitate nemeritata, sa para serioase. Tehnica este foarte intalnita pe diverse forunuri si cel mai grav este cand acest lucru este facut de catre persoane cu raspundere mare pe astfel de forumuri ... ( prima persoana afirma ca a cumparat de la "x " la care cea de a 2-a " pers vine si confirma ca asa este si chiar mai mult de atat , persoane care se cunosc sau chiar acelasi user )De exemplu eu daca as face asa ceva m-i s-ar sterge posturile imediat, pt. ca exista cineva acolo care poate vedea cam totul despre cine si cum posteaza si mai ales de la ce "ip" ...Mai mult de atat va las pe voi sa judecati cine face astfel de " manevre ". :weedman: Imi cer scuze fata de cei care se simt loviti de ce am spus eu, dar astfel de metode ne cauzeaza probleme numai noua , cei ce cumpara de la astfel de magazine...si sper sa nu imi iau vre-un BAN !!!! :prayer:

si INTRADEVAR SE FAVORIZEAZA ANUMITE FIRME ca daca nu ar fi asa nu ati avea nici forum.Se favorizeaza alea care ajuta acest forum.Atat...