Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Blind

Reglarea volumului folosind un encoder (de mouse)

Recommended Posts

Era acum ceva vreme pe forum un topic asemanator, insa a cam ramas "in aer" prin lipsa de finalizare a proiectului respectiv.

M-a lovit (din nou) febra cautarii unei astfel de scheme vazand asa ceva pe un opel astra , ultimul model :smt118 Mi-am zis...totusi, nu a facut nimeni asa ceva pana acum si sa faca disponibila schema pe net? Uite ca intr-un final am gasit ceva...

http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/4065

Schema este realizata cu MAX5440 (produs de maxim) si regleaza volumul a doua canale. Se comporta ca un potentiometru logaritmic cu valoarea de 40Kohmi. Partea frumoasa este ca nu necesita nici un microcontroler!!!!

Poate ca o cautare mai atenta pe google ar scoate la iveala si o schema de reglare a volumului pentru 6/8 canale.

Encoderul poate fi scos dintr-un sobolan mai vechi (eu de acolo planuiesc sa recuperez unul).

Daca aveti scheme mai avansate...nu va sfiiti.

Later edit: Ceva gata facut, cu un pic 16F877 folosind un encoder optic, insa trebuie izolat de restul schemei:

http://www.mhennessy.f9.co.uk/preamp/overview.htm

Daca sunt smd si crezi ca o sa-ti faca probleme cablajul, iti vand eu un pont: ia legatura cu wolf. Ii trimiti cablajul si schema facute in eagle sau in alt program, iti spune cat te costa si cum urmeaza sa-ti trimita cablajul si asta a fost. Tot mai bine iei legatura cu el si vezi ce si cum, degeaba spun eu ceva cand nu sunt in tema.

Vezi ca are un topic cu asa ceva la servicii.

Ai reusit sa faci librarie pt el? Mi-au ajuns si mie, dupa 2 luni si ceva, sample-urile...Nici nu ma asteptam sa ajunga.PS: Pentru cei din bucuresti care au intentia sa construiasca un astfel de montaj, pun la bataie 3-4 circuite d-astea (de preferinta sa nu mearga toate la aceeasi persoana).