Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

putin ajutor la un proiect proiect?


Vizitator ciprian04

Postări Recomandate

Vizitator ciprian04

Salut am si eu de facut un proiect pentru scoala: un numarator in inel pe 6 biti realizat cu bistabile din seria 4000. generatorul va furniza semnale cu frecventele de 2Hz si 120Hz... nu stiu cum sa fac generatorul sa imi dea frecventele...am atasat mai jos schema in pads si cerinta cum am primit-o

post-84072-139829770345_thumb.jpg

post-84072-13982977035_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Schema propusa de tine este nefunctionala. Trebuie lucram masiv la ea.Trebuie sa definesti mai clar cerintele. Banuiesc ca sunt urmatoarele:1. circuite seria CD40002. Frecventa de 2Hz si 120kHz sau cu variatia intre 2Hz - 12kHz?3. Frecventa este frecventa de iesire sau frecventa semnalului de tact? Pentru ca frecventa de iesire este de 6 x mai mica decat frecventa de tact.4. Probabil butonul SH/LD este pentru a incarca in registri valoarea de pe D1 si D2, adica sa se stabileasca daca se aprinde un led sau cate doua ( se plimba un led sau doua) Trebuie sa vi cu lamuriri.Cand ai predare?

Link spre comentariu
Vizitator ciprian04

Sa fie bistabile de tip D din seria 4000. da imi trebuiesc doua butoane care sa incarce primul sau primele doua pt a aprinde ledurile, ca acestea sa se miste dupa frecventa precizata...iti pun mai jos o poza cu genetatorul de semnal/tact pe care l-am primit exemplu si care genereaza frecvente de 1,5Hz si 45,45kHz, doar ca trebuie fara partea de jos...aceasta genereaza tactul externmie imi trebuie care sa genereze 2Hz si 120kHz semnal de tact

post-84072-139829770987_thumb.png

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări