Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
cri

GoldStar CK-20E22x- nu retine posturile

Recommended Posts

De o vreme acest tv nu mai poate fi acordat pe alte posturi decat pe cele pe care le avea la un moment dat.Daca dau pe "autotuning" nu se opreste la nici un post.Daca incerc acord manual de asemenea nu se opreste (nu ma lasa sa-i dau "store")Daca incerc cu acordul fin , se acordeaza bine , pot sa prind postul , dau "store" dar tot nu retine postul.Tv-ul se vede foarte bine altfel.Este un defect al tv-ului sau semnalul este prea mic?Am mai citit pe acest forum despre probleme asemanatoare la acest tip de tv , sa inteleg ca este un defect comun la acest tip?Ce sa fac ?

Hmmm...poate fi intrerupt traseul prin care procesorului i se semnaleaza prezenta semnalului videocomplex ,adica atunci cand e acordat pe post . IDENT i zice pinului acela.Fara IDENT procesorul nu poate memora canalul respectiv desii pe ecran se vede clar.Poate fi chiar memoria defecta fizic. o schimbi in cazul asta.Poate fi chiar proceor defect dar asta mai rar in cazul manifestari descrise de tine .Vezi daca se schimba potentialul pe pinul de IDENT cand aparatul e pe post ...tell us about it ...Poate fi si ce a zis Mircea ...un dezacord in bobina de CAF .Fa acordul fin cu surubelnita in CAF in timp ce faci cautare manuala .Pana se opreste de post (daca in CAF e defectul...) . Sigur il faci .Nu e mare lucru defectul asta !

Guest andy28

Salutare.. In primul rand imi pare rau ca reinvii acest topic, am ajuns pe acest forum dupa un search pe google. Am acelasi tip de tv( Goldstar ck 20e22x) cu aceleasi simptome.. nu retine posturile si vad ca rezolvarea este un acord al CAF-ului. Eu nu ma pricep la electronica, vreau sa stiu unde este CAF-ul situat pentru ca vreau sa desfac tv-ul si sa incerc sa il reglez (evident daca numi prind degetele pe acolo). Multumesc...