Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Mr_Devil83

A2030V bridged + bd911 & 912 si HP-10W

Recommended Posts

Ok, ideea e sa construiesc un amplificator cu 2 a2030a, varianta aia briddge in care integratul e driver la tranzistori complementari pe iesire si sa ii adaug un wofer hp-10W. I-as face o cutie din pal de 18 de circa 50 - 75 de litri. ce ziceti? as obtine vreo 40 - 50w pe difuzor?motivele pt care ma gandesc la combinatia asta sunt aspectele financiare :)

S-a mai discutat ceva asemanator pe alt thread...Nu iesi mai ieftin daca folosesti ca driver un TDA2030, economisesti cativa tranzistori si oricum de probleme tot nu scapi. Ba chiar, e mai complicat asa. Nu poti folosi tensiune mai mare decat permite integratul si se aude cel mult la fel ca integratul. Mai bine iti iei un integrat mai puternic daca vrei sa iasa bine. Mergi la sigur= economie. Faci experiente= finali arsi= cost ridicat. :smt005

am facut tda 2030 a cu bd 911 si 912...pana la urma a mers...la inceput nu-mi lucrau bd-urilesunt fff importante rezistentele cu val mica gen 1,5 ohmi sau 2,2 ohmi...am facut si simple....si nu vad o diferenta prea mare intre ele (la urechi)cele in bridge trebuie difuri pe 8 ohmi...etc...nu sunt asa avansat....dar tda 2030 a chiar imi place cum suna....am alimentat si cu 45 volti cc cu 2 amperi....sunt foarte laudate lm- ex 3886 dar sunt mult mai scumpe....apropo am gasit intr-un magazin tda 2030 a la 20 mii buc....imi pare rau ca n-am luat mai multe....incearca un tda 1562...merge si la auto....scoate vreo 50 - 60 wati....

tocmai ca e vorba de a vedea cam ce pot scoate din integratele astea. Am facut statii de 100w cu kd607 in final si sunt multumit, dar am a2030 de astea si azi noapte m-am jucat cu ele si par ok. Tocmai ca un experiment o iau.

vreau si eu schema de 100W cu kd 607 pls :prayer:

tocmai ca e vorba de a vedea cam ce pot scoate din integratele astea. Am facut statii de 100w cu kd607 in final si sunt multumit, dar am a2030 de astea si azi noapte m-am jucat cu ele si par ok. Tocmai ca un experiment o iau.

vreau si eu schema de 100W cu kd 607 pls :prayer:

eu ii ceream lui Mr_Devil83 schema de amplificator de 100W cu tranzistori KD 607

Era o schema dintr-un tehnium din 90 parca si finali erau 4x2n3055 parca si eu nu am avut la indemana decat kd-urile alea. O sa caut revista cum termin de zugravit si o sa incerc sa o scanez pe undeva.Am reusit sa ard unu din integrate, intrebarea mea: la 20 de mii sau 25 cat costa un tda2030 pare a fi contrafacut, astea asa ieftine se apropie ca si parametrii de cele originale?

Realizat amplificatorul, imi place cum suna pentru un montaj care m-a costat vreo 300 de mii. Il alimentez de la un transformator de 2x16v, cu volumul dat pe la maxim scade la +- 16v dupa redresara si filtrare deci cred ca are nevoie de un transformator mai puternic. Merge bine atat pe 8ohmi cat si pe 4 si 16 ohmi. am folosit rezistente de 3,3ohmi intre baze si emiterele tranzisotoarelor pentru ca erau singurele pe care le-am gasit la 3 noaptea si nu mai aveam rabdare :d