Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Incinte acustice sonorizari low-cost.


Vizitator marcelvibeman

Postări Recomandate

Vizitator marcelvibeman

Propun amatorilor de sonorizari care nu dispun de un buget foarte mare o solutie relativ ieftina si cu performante destul de bune pentru gama low-cost, in materie de incinte acustice. Partea frumoasa a povestii este faptul ca presupune constructia incintelor in regim de amator si voi prezenta modul in care mi-am construit propriile boxe, cu particularitatile aferente, intr-un buget maxim de 2000 RON. Am ales varianta pe 2 cai cu woofer de 15’ si driver de compresie cu horn. Am gasit pe internet planul incintei Selenium VBT112B2 cu frecventa de rezonanta de 50Hz, considerand-o potrivita pentru un astfel de proiect. Pentru alegerea difuzoarelor am tinut cont de criteriul puterii si al raportului calitate/pret astfel:1. Woofer mid-bass Blue Tech LW-1503 . Conform specificatiilor, putere maxima 400w, frecventa de rezonanta aproximativ 40Hz si urca in gama reprodusa pana la 3000Hz, sensibilitate 96dB, bobina de 3’ pe kapton, cadru din aluminiu, pret 350 RON.2. Driver de compresie Blue Tech Comp-50.Conform specificatiilor, putere maxima 100w, frecventa reprodusa 300-14000Hz, sensibilitate 106dB, bobina de 2’ kapton, calota din titan, montaj pe horn cu filet de 1’, pret 160 RON.3. Filtru Blue Tech DYFP-20.Conform specificatiilor, numar cai: 2, impedanta de lucru 8Ohmi, putere maxima 400W, frecventa de taiere 2500Hz, pret 55 RON.4. Horn Blue Tech HP-515. Pret 20 RON.Dupa terminarea incintelor propriu zise si montarea accesoriilor am inceput probele cu difuzoarele, pentru corectiile legate de auditie. Pentru partea de joase am marit cu 1 cm diametrul tuburilor reflex pentru scaderea frecventei de rezonanta sub 50 Hz, mai aproape de cea a difuzoarelor iar pentru partea de medii-inalte am modificat filtrul conform schemei atasate deoarece in configuratia initiala sunetul reprodus lasa de dorit.Am constatat ca performantele difuzoarelor erau cele asteptate raportat la pretul lor destul de scazut. LW-1503 sta foarte bine la capitolul sensibilitate (96dB reali), coboara la 40Hz si urca pana pe la 2800 dar, in schimb, la auditie are kick puternic si prezinta o neliniaritate in frecventa (varfuri) destul de suparatoare in zona de mid-bass, dinamica reprodusa lasa de dorit si de aceea suna precum un butoi. Comp-50 sta foarte prost la capitolul sensibilitate (nu cred ca atinge 103 dB), coboara intr-adevar destul de mult dar nu urca pana la 14000 Hz, singurul punct forte al driverului fiind puterea pe care o poate suporta. Deasemenea, la frecventele medii si volum sonor ridicat, driverul se ‘ineaca’, producand niste zgomote suparatoare in urechile celui ce asculta, desi filtrul taie corespunzator. Pentru a rezolva partial aceste dificultati am executat niste modificari configuratiei originale a filtrului DYFP-20. Pentru partea de joase am eliminat condensatorul electrolitic in paralel pe difuzor. Pentru partea de medii-inalte am eliminat protectia cu varistor deoarece intra in functiune prea devreme pentru puterea suportata de driver in realitate si aducea distorsiuni suplimentare. Am inlocuit bobina cu miez din filtrul trece sus cu o bobina in aer de inductanta apropiata, recuperata de pe un alt filtru. Am inlocuit condensatorii originali din partea de taiere propriu-zisa cu unii de calitate superioara. Am adaugat peste rezistorul de 5,6 Ohmi dispus in serie cu driverul un condensator pentru compensarea in frecventa. Dupa aceste interventii am reusit sa obtin un sunet acceptabil pentru o incinta de tip satelit full-range, desi prezinta in continuare un mare gap pe partea de inalte (peste 14 Khz). Necesita neaparat intercalarea unui procesor de sunet de tip multiband inaintea amplificatorului, pentru imbunatatirea armonicelor. Acum sa trec in revista partile pozitive ale acestui proiect. In primul rand suna foarte tare, creeaza o presiune sonora destul de mare, se adapteaza usor la orice tip de sala si rezista foarte bine la abuzuri si distorsiuni. Personal folosesc incintele pe un amplificator Phonic DMX 1501 si pompez in ele 280w. Am sonorizat peste 100 de evenimente cu volumul la maxim si limitatoarele activate si nu am avut nici o problema. La unul din evenimente am fost pus in situatia de a atinge pragul durerii in ureche datorita unei microfonii accidentale. Mi-am facut griji pentru drivere, le-am desfacut ulterior si surpriza, bobinele sunt intacte. Mai jos am incarcat cateva poze cu incintele si astept cu nerabdare criticile celor mai bine pregatiti tehnic decat mine. Multumesc. :dans:

post-55174-139829764763_thumb.jpg

post-55174-139829764771_thumb.jpg

post-55174-139829764778_thumb.jpg

post-55174-139829764785_thumb.png

post-55174-139829764788_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 0
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Zile populare

Imagini postate

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări