Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Design amplificator


Postări Recomandate

Salutare!

 

Am vazut o gramada de scheme de amplificatoare pentru casti...

Din pacate majoritatea sunt publicate pentru ca sunt foarte usor de construit...

 

Pentru un amplificator de inalta fidelitate am gasit doar o schema dar care nu pare a fi prea reusita.. (nu sunt folosite solutii tehnice deosebita, clasa este B , etc.)

 

Asa ca doresc eu sa-mi concep propriul meu amplificator in clasa A...fara nici un compromis.

 

Poate ca nu va suna cum vreau eu din prima dar asta e motivuil pentru care este frumoasa electronica...

 

Ce vreau sa va rog: ce soft de simulare sa folosesc inafara de SPICE ? Mai este si altul util pentru design ? La desenat schema si cablajul voi folosi Eagle dar pentru simulat este problema ...

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Cu timpul am si eu probleme :smt005 Vreau cu tranzistoare sa il fac si sa folosesc cam tot ce stiu in materie de amplificatoare dupa care sa il pun in practica. Sa contruiesc unul nu este o problema cu CI sau folosind scheme de pe internet. As dori insa sa si experimentez si ocazie mai buna ca asta nu vad... Evident nu pot sti cum suna din simulare dar se poate vedea in ce directie o iau unele "artificii" electronice.Orcad folosesc si intr-adevar nu m-a dezamagit decat foarte rar ba chiar mai mult m-a ajutat in momente mai dificile (simulari cu temperature etc.) Are unele probleme fiind un simulator general. De exemplu la frecvente foarte mari (RF) este foarte lent iar la regimuri tranzitorii o i-a serios pe aratura. Exista totusi simulatoare dedicate cum ar fi simulatoare pentru amplificatoarele pe lampi. Nu am folosit niciodata un astfel de software si sincer as fi foarte curios. Merge si Orcad pe lampi dar nu am incredere ca se poate ridica la nivelul unui program dedicat... De exemplu am dorit sa contruiesc un alimentator DC-DC si am vrut sa-l simulez in Orcad. Foarte rau mergea simularea... Solutia: am gasit un mic programel numit CASPOC care si-a facut treaba foarte bine si am fost foarte multumit.TRebuie sa existe si ceva simulatoare dedicate pentru audio...

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Am revenit !Am gasit un program foarte interesant si foarte util pentru designul amplificatoarelor.Are analiza de distorsiuni, osciloscop, analizator de spectru (are si calitati nu numai in audio :supz: ), frecventmetru etc.. Ca si numar de componente are destul de multe, de diverse tipuri: lampi, tranzistoare, motoare etc. si pentru audio poate cel mai important: are majoritatea tranzistoarelor "de top" din audio.Software-ul se numeste: Multisim 9

Link spre comentariu
  • 7 luni mai târziu...
Vizitator donpetru

Cu multiSim am lucrat de la versiunea 2.0 (pe atunci ca si acum se numea Electronics Workbench, si era parmise pe trei dischete) si asta acum mai bine de circa 7 ani.Cu programul LTSpice am lucrat, dar e sub nivelul lui MultiSim. E undeva pe la nivelul versiuni Electronics WorkBench 3.0, adica cea din anul 1999. In plus, acum MultiSim pentru desenat ofera o plansa de lucru tip AutoCad unde poti sa inseriezi un chenar si multe altele. Ca sa nu mai vorbesc de instrumentele de masura si modul de lucru care este mult peste celelate programe cand vine vorba de simulare, inclusiv Altium Designer si ce mai vreti voi.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări