Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Zgomot pickup


bloody_v

Postări Recomandate

Salutare.Am achizitionat un pick-ul Unitra Adam GS-424 cu doza Unitra si ac MF-104, stiu ca nu este cea mai stralucita doza, insa am mai avut un pickup la fel si am fost destul de multumit de el la vremea respectiva.As vrea niste sfaturi despre cum as putea sa izolez si sa ecranez cat mai bine cablurile, pentru ca aud tot felul de pocnituri, uneori mai tare, alteori mai incet si treaba asta ma scoate din sarite la volum mai mare.Folosesc pickupul impreuna cu un amplificator Pioneer a616 care are o intrare phono extrem de prost construita, insa planuiesc sa fac ceva pe lampi.Mai am un pickup jvc cu doza Audio Technica AT120E impreuna cu un amp rotel ra 414 care suna incredibil de bine fata de asta fara absolut nici o modificare.Ideea este ca nu stiu cum sa scap de pocnituri, vreau sa-l fac cadou cuiva drag si nuvreau sa mearga atat de prost.Pana acum am folosit viniluti impecabile, nu vreau sa stiu cum ar face in cazul vinilurilor zgariate sau pline de praf

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Cum merge Adam pe Rotel?

Nu am incercat inca.Luni o sa-l iau dupa mine la Bucuresti si o sa fac o proba, chiar sunt curios.Pana acum am auzit un sunet destul de saracacios si ciudat, boxe Jamo classic 8.Cred ca doza nu este prea reusita, la jvc doza este mult mai bine construita, iar acul este mult mai finut.Probabil o fi si amplificatorul de vina, nu stiu ce sa zic, Rotel are oricum un sunet mult mai bogat si transparent fata de Pioneer.Am mai avut acum ceva vreme un amplificator Rotel RA-712 care suna absolut superb, si de care imi pare rau si acum ca l-am dat la schimb pentru un receiver Yamaha.RA-712 m-a facut sa ma indragostesc de amplificatoarele Rotel, l-am avut timp de 5 ani si nu mi-am dat seama de valoarea lui decat dupa ce l-am dat, crezand ca iau ceva superior.Desi Yamaha suna cel mai bine per total, cel mai placut, analogic, transparent sunet numai la Rotel l-am auzit.Mai am Rotel RMA-90, care contrar dimensiunilor si limitei de putere, suna incredibil de bine, iar corectorul de ton este cum nu am mai vazut, are un bass de nu sti de unde vine.In orice caz, am deviat de la subiect.Urmaresc sa schimb cablurile care merg spre amplificator cu unele aurite si mai bine ecranate (nu stiu daca ar fi o idee buna sa pun chiar niste cabluri balansate), sa verific condensatorii de pe placa, si am doua lampi Philips e88cc din care vreau sa fac un preamplificator cu corector de ton pentru pickup.Am gasit cateva scheme destul de simpliste, insa trebuie sa ma gandesc cum procedez in cazul sursei de alimentare, am vazut scheme cu stabilizare prin mosfet si cu stabilizare prin drosel.Saptamana viitoare vreau sa fac bine planul, sa dau comanda de piesele care imi trebuiesc si sa ma apuc de treaba.
Link spre comentariu

Daca informatiile mele sunt corecte, MF-104 are o inductivitate de ca. 900-1100 mH, adica aproape dublu fata de medie. Preamplificatorul din Pioneer are capacitatea de intrare de ca 300pF (condensator de 270pF plus capacitati parazite). Daca luati în considerare si capacitatea cablului (ca 0,7pF/m) o sa aveti o frecventa de rezonanta sub 10kHz.Încercati întâi asa cum este si daca înaltele sunt prea agresive si localizarea instrumentelor lasa de dorit, reduceti condensatorul la 120-150pF. Ideal ar fi sa masurati raspunsul în frecventa cu un disc de test si sa ajustati condensatorul.

Link spre comentariu

ok, deci pe Rotel se aude absolut impecabil, fara nici un pic de distorsiuni, pocnituri, fasaituri, desi mi se pare inca destul de saracacios si limitat sunetul fata de JVC.Am o doza Excel ES-70 E pe care vreau sa o adaptez si care pare mult mai bine construita si sunt sigur ca se va auzi ceva mai deosebit.

Link spre comentariu

Dintr-o data a luat-o razna, platanul se invarte constant la viteza maxima, fara sa raspunda la comenzi sau la reglaj din potentiometru.Nu stiu care este cauza, m-am uitat pe placa si are 3 integrate UL1403 care se incalzesc destul de bine.Ma intreb, de unde as putea face rost de aceste integrate pentru ca pana acum nu am gasit nimic.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări