Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
nicul

Amplificator de casti, daca se poate

Recommended Posts

Am o pereche de casti de 32 ohmi cu un cablu lung de vreo 6 m, cu potentiometru de volum pe el si chiar am nevoie sa mai aud sonorul cand lumea doarme.Poate cineva sa ma ajute cu o schema pe care a incercat-o si functioneaza bine ? ca lincuri am si eu destule.care ar fi problemele:-sa fie cuplat la iesirea audio a tv-ului (nu stiu ce nivel are)-sa nu amplifice prea mult, dar sa nu distorsioneze, totusi nu cred ca trebui hi-fi-sa aiba si un filtru, ca parca sunetul la tv are un pic de brum-sa nu aiba o tona de piese

Iti recomand un mic amplificator cu TDA2822 sau echivalent.Acesta se poate alimenta incepand de la 3V, bineinteles la tensiune mai mare are si putere mai mare. Acest integrat este prezent in multe casetofoane ieftine si boxe ieftine pentru PC. Nu este de inalta fidelitate, dar este suficient pentru TV, oricum sunetul TV nu este hi-fi.Pentru brum, e mai complicat, trebuie sa faci un filtru cu amplificatoare operationale, "opreste banda".Gasesti cred scheme pe net, majoritatea sunt cu "inductanta simulata".

Degeaba faci tu filtru la acel amplif, daca sunetul TV-ului are deja brum... filtrarea trebuie sa o faci la alimentarea etajului audio al TV-ului... Iti recomand un preamplif bun cu LM sau chiar un amplif de la niste boxe de calculator din alea mici, ordinare... pt casti va fi mai mult decat suficienta iesirea... iar distorsiuni n-o sa ai daca nu il dai la maxim... o tona de piese... nu are nici un amplif de mari proportii, cum ar fi IPA400... piesele tale vor fi maxim 10 la numar... 15 daca numeri si traf, mai multi conzi, punte.

NU folosii TDA2822!!! L-am testat eu, atat pe difuzoare cat si pe casti. In difuzoare suna acceptabil, in casti simti ca explodezi. Ai un zgomot de fond deranjant, prea multe inalte.Cauta pe forum, am postat si eu o schema de amp pentru casti cu 3 tranzistori. In curand o sa apara si o versiune cu SMD facuta de mine a schemei respective (care trebuie sa recunosc, nu este creeatie proprie)

referitor la lincul postat, am vazut si eu ampliful Zen si imi pare prea pretentios pt semnalul de tv, o sa incerc sa-l intreb pe userul care l-a realizat cum se aude pe tv-u. referitor la filtrare, nu ma refeream la filtrarea alimentarii. daca pun urechea pe difuzor se aude un usor brum si un zgomot de fond deranjant de aproape. imi pare ca e mai sus decat brumul de retea (mai ales ca sursa e in comutatie) si am intrebat ca sa nu mai stau sa fac cercetari sa vad care e largimea de banda la sunetul de televiziune. ar fi o idee sa filtrez suplimentar alimentarea etajului audio, totusi semnalul audio out vine la intrarea etajului audio si ar trebui sa aiba nivel constant, deci ar trebui filtrat alt etaj chestia cu un amplif gata facut mi-a venit si mie dar iar trebuie sa fac cercetari si sa adaptez nivelurile de intrare. Am o chestie care se cheama "mp3-digital amplified speakers" un fel de boxe de voiaj pt laptoape, ceva noname. Daca il cuplez la calculator se aude foarte convenabil, chiar ar merita sa-mi bag degetele in el si sa-i pun o mufa de casti, insa daca il pun la mp3 player-ul portabil trebuie sa ridic volumul in player pana spre maxim, deci e facut sa mearga cu semnal de nivel mare la intrare. la tv nu am incercat ca nu am inca mufe

pe asta as putea sa-l hacuiesc. totusi e destul de mic ca sa-i bag o mufa de casti, iar de filtre nici vorba. in partea orizontala intra 4 baterii AAA daca nu vrei sa folosesti alimentatorul lui extern. strans e cat un sapun.

Posted ImagePosted Image