Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Invertor 48VDC-220VAC 3500W cu 2N3773


Guest dexterboot
 Share

Recommended Posts

Guest dexterboot

Va salut !Am un invertor 48VDC-220VAC 3500W cu 16 x 2N3773 Tranzistor: bipolar, NPN; 160V; 16A; 150W; TO3 in etajul de putere.Pot sa inlocuiesc etajul de putere cu 2STC5242 Tranzistor: bipolar, NPN; 230V; 15A; 150W; TO3P ? Cate bucati de 2STC5242 trebuie sa pun in plus pentru a creste puterea la 6000W ? Am un transformator cu punte mediana 24V-0-24V - 230V 6500W si vreau sa-l pun la treaba :freaza:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mă așteptam la așa ceva . Cu valorile de piese de acolo eu nu cred că scoate puterea aia - nu mai mult de câteva minute, dar , cine știe, cu niște tranzistori selecționați ....Teoretic ar trebui să pui minim 16 tranzistori - ca să ai mai puțin de 10A pe tranzistor și să pui tot 2STC5200 în locul lui TIP122. Rezistențele de 100R sunt o prostie acolo , trebuie mult micșorată valoarea - cred că pe la 20R sau mai puțin în funcție de amplificarea tranzistoarelor. Evident că tranzistoarele de putere ar trebui împerecheate ......Nu mai vorbesc de radiator, avem peste 300W disipație. Mă abțin de la alte comentarii la adresa schemei . Am răspuns la întrebare.

Link to comment
Share on other sites

Pare cam gluma, cu minim 1,4V cadere pe trz de putere!!3500W la 48V inseamna 75A pe putin, curent care necesita cabluri de 25mm^2. Pt distante scurte, merg si mai subtiri (gen 8mm^2), dar o sa friga.Sa nu mai zic ca vibreaza de la un asemenea curent :rade:Tranzistorii trebuie sa fie MOS-FET. Si nu orice, ci unii moderni, cu RDSon cat mai mic. Si multi :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines