Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Generator Kapanadze sau JLNaudin


Vizitator klausus1

Postări Recomandate

gedd scrie:"Da ,explicatia e ff simpla,se aduce un surplusde camp magnetic trafului,si de aici randamentulcrescut cu conditia ca MAGNETUL sa fie fffff puternic""Explicaţia" dvs. nu e una "ff simpla", ci una"ff fantezistă", care denotă însă ignorarea şi/saunecunoaşterea unor legi fundamentale ale electrotehnicii.Un magnet în repaus (deci inexistenţa unui flux magneticvariabil) va produce într-o bobină un efect similar cu celal... razelor de lună asupra galoşilor de gumă; şi nimic maimult, spre îndreptăţitul haz al celor care în liceu n-au fostcertaţi cu fizica.

Link spre comentariu

gedd scrie:"Da ,explicatia e ff simpla,se aduce un surplusde camp magnetic trafului,si de aici randamentulcrescut cu conditia ca MAGNETUL sa fie fffff puternic""Explicaţia" dvs. nu e una "ff simpla", ci una"ff fantezistă", care denotă însă ignorarea şi/saunecunoaşterea unor legi fundamentale ale electrotehnicii.Un magnet în repaus (deci inexistenţa unui flux magneticvariabil) va produce într-o bobină un efect similar cu celal... razelor de lună asupra galoşilor de gumă; şi nimic maimult, spre îndreptăţitul haz al celor care în liceu n-au fostcertaţi cu fizica.

Am impresia ca pe acest forum sunt unii angajati special in a demonta tot ce nu e in tipare...mai draga,ai facut ceva practic? ai testat? eu da..si nu,nu voi pune nimic aici din cauza unora ca tine,NU MERITATI NIMIC...de motorul clemm ai auzit? de alimentat cu H2 orice motor ordinar si sa si dea randament superior...ai testat? sa topesti betonul cu plasma provenita de la H2(arzand,si apropo...nu rezulta H2O de nicio culoare) si apoi sa treci mana prin acea plasma si sa nu patesti nimic...ai incercat? dar sa modifici un motor diesel si sa il adaptezi pt teava de gaz de la aragaz..ai incercat? te asigur ca merge dar nu iti spun cum se face....NU MERITI...sau sa obtii 12KW termici cu doar 2,3KW electrici ai incercat? EU DA amice..si e posibil..e banal de simplu asta datorita faptului ca nu am fost la scoala,mai ales la fizica.....vrei sa iti spun de ce Kapanatze nu are randamentul care trebuie? nu iti spun ca nu vreau sau de ce toti care au incercat Perendev de ce nu au reusit? pt ca e o miiica smecherie care face diferenta si e usor de facut..iti dau un indiciu:CUPRUL...sau faptul ca eu am facut un senzor de bioenergie care functioneaza cu...apa(un anumit de tip de apa ,structurata unde unghiul dintre atomi e putin...modificat) cu doi electrozi de preferinta Au si Ag de mare puritate,si furtun de plastic din care faci o bobina de un anumit numar de spire in care bagi electrozii astia...si crede-ma ca nu reactioneaza la niciun fel de influenta electromagnetica,ci doar atunci cand apropii mana,corpul,........cum spunea Caragiale..."amice esti DOBITOC",am incheiat citatul....din cauza celor ca tine care arunca cu kkt in ce nu e in "conventii" avem de pierdut,daca nici aici nu scap de cei ca tine imi bag ceva in el de forum si e pacat ca aveam muuulte de spus

Link spre comentariu

Intrebarea cu magnetul din "coasta" miezului unui transformator este legitima. Raspunsul este ceva mai lung.Curba de magnetizare B-H a unui material feromagnetic este neliniara, dar simetrica fata de origine. In apropierea originii panta (permeabilitatea magnetica) este mica. La campuri mai mari panta creste catre o valoare maxima, dupa care scade la zero (saturatie) la camp foarte mare.Suprapunerea peste fluxul magnetic alternativ a unui flux magnetic static (polarizare magnetica) are ca efect desimetrizarea curbei de magnetizare. Pentru semnale slabe (transformatoare de microfon, etc.) efectul este pozitiv deoarece miezul se afla intr-o zona liniara cu permeabilitate mare. Pentru transformatoare de putere efectul este negativ deoarece pe una dintre alternante miezul intra in saturatie, consuma mult in primar, produce armonici si nu transmite energie in secundar.Daca polarizarea se face cu un magnet permanent apar si pierderi de energie (prin histerezis) in acest magnet.

Link spre comentariu

Domnule gedd , dumneata stii ce este campul magnetic, electromagnetic sau orice fel de camp?Oare cand vor inceta unii sa confunde notiunea de camp cu energia?Cred ca unii merg pe ideea ca interlocutorii lor sunt, cu totii, tampiti.La urma urmei, vorba romanului:"Daca doi iti spun ca esti beat, du-te si te culca!"

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

Mai oameni buni ,voi nu ia-ti inteles pe noile genii de pe youtube. ei nu mai cauta demult perpetu' . asta a fost fumat, nu mere si au lasat-o balta . Dupa citeva mii de ani au inteles ca e ceva gresit. acum cauta dispozitive cu COP> 1, adica incearca sa suteasca energie dintr-o sursa exterioara cum ar fi mediul ambiant pamint cosmos ocean etc etc . ....

Da, asta ma "inerveaza" si pe mine; am un grup pe feisbuc, "Energie pentru casa ta", si din cand in cand, cam o data pe luna in ultimu' timp (s-au potolit, in 2013 scoteau capu' 2-3 pe zi) imi apare cate unu' cu un post despre Energie din ZPE sau din Vidu'Cuantic.. Dac-atz sti cat ma scoteau din pepeni.. inainte, acu ma distreaza, ca nu mai e asa des...

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări