Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
wrotex

Tensiometru electronic

Recommended Posts

1 hour ago, franzm said:

Pentru ca pe medici, pe lânga tensiune,  îi intereseaza foarte mult zgomotele arteriale.

Bine-nteles!! Cele electronice nu pun in evidenta acele zgomote arteriale si pe linga toate astea, sint si imprecise. Un tensiometru analog este cu mult mai precis decit cele electronice,care odata cu descarcarea bateriei, indica valori aiurea. Valorile, sint diferite, la doua sa mai multe masuratori succesive.  Poate sa fie si tensiometre electronice precise ,dar si pretul este pe masura.

Eu sint hpertensiv(moderat). La fiecare vizita la medicul cardiolog, mi se masoara tensiunea arteriala, citeodata si de doua ori. Nu s-a intimplat sa fie diferente semnificative intre doua masuratori.

Edited by GEO 53 BN

Treaba e ceva mai complicata.

Cea mai mare precizie se obtine cu metode de masurare invazive (sonde de presiune plasate în artera). Prezinta risc de infectie si nu se folosesc decât în situatii speciale.

Presiunea aerului din brasarda sau manseta se poate masura foarte precis  atât cu manometre cu mercur cât si cu diverse traductoare

si nu ar trebui sa reprezinte o problema deosebita în ziua de azi. Problema cea mare consta în detectarea si interpretarea corecta a pragurilor (zgomotele Korotkov). Aici urechea si creierul uman sunt superioare aparatelor ieftine din comert.

Masurarea presiunii arteriale pare simpla in aparenta, insa nu este chiar asa. Toate metodele folosite frecvent in practica clinica au multipli factori de eroare (inclusiv masurarea invaziva), iar din acest motiv diagnosticul de hipertensiune arteriala este unul destul de dificil de pus, mai ales atunci cand este vorba de valori la limita superioara a normalului. De cele mai multe ori o eroare de 10-20 mm coloana de mercur nu pune probleme, insa, pentru unii pacienti aceasta eroare poate face diferenta intre viata si moarte (masuri terapeutice diferite). Din acest motiv, asa cum scriu si mai jos, este important ca medicul sa fie cel care decide conduita terapeutica nu farmacistul si nu vecinul de alaturi. Pentru monitorizarea la domiciliu, asa cu scrie si domnul franzm, as prefera fie un tensiometrul clasic insotit de instruirea pacientului, fie un tensiometru digital scump (peste 300 de lei) de la producatori care se ocupa cu asta.

Presiunea (tensiunea) arteriala poate fi masurata prin doua metode:

1) Invaziv- consta in inserarea unui cateter intr-o artera ( cel mai frecvent in artera radiala sau artera femurala), cateter care este cuplat prin intermediul unei coloane de lichid la un senzor de presiune ce are drept referinta presiunea atmosferica. Pe langa precizia ridicata aceasta metoda are avantajul ca masoara presiunea arteriala in timp real si ofera o curba a undei de presiune (utila in anumite cazuri). Pe langa avantajele mentionate mai sus, prezinta si unele dezavantaje (infectia este unul din ele, dar este cu o frecventa redusa deoarece presiunea mare de la nivelul arterei si al cateterului previne depunerea bacteriilor) pe care nu le voi dezvolta aici dar care sunt cunoscute medicilor care o utilizeaza si care sunt luate in calcul in momentul interpretarii rezultatelor.

Masurarea invaziva a presiunii arteriale se face cel mai frecvent la pacientii de terapie intensiva, pacienti caracterizati de instabilitate hemodinamica marcata sau la pacientii supusi unor interventii chirurgicale majore si pe langa presiunea arteriala, cu ajutorul unor monitoare speciale, ofera date foarte utile in terapia pacientilor.

2) Metode noninvazive - sunt mai putin precise, cu rezultate dependente de mai multi factori printre care:

- experienta celui care face masuratoarea.

- aritmiile cardiace pot altera usor valoarea obtinuta (dependent de metoda si de cel care fave masuratoarea)

- manseta tensiometrului trebuie sa fie adaptata marimii bratului pacientului. Daca este prea mica, vom citi o tensiune mai mare, daca este prea lata, vom citi o tensiune mai mica.

Metode non-invazive frecvent utilizate:

a) Metoda ascultatorie- foloseste un tensiometru clasic, cu manseta si stetoscop si se bazeaza pe identificarea zgomotelor Korotkoff (zgomote gresit identificate in posturile anterioare ca fiind zgomotele cordului).

Zgomotele generate de cord nu se aud decat la ascultatia cordului(in punctele specifice de pe torace).

Zgomotele Korotkoff sunt cauzate de curgerea turbulenta a sangelui prin artera partial comprimata de manseta tensiometrului (in mod normal fluxul sanguin are o curgere laminara prin vasele de sange. Atunci cand acestea sunt comprimate, curgerea se transforma intr-una turbulenta).

Practic manseta tensiometrului va fi umflata cu 10-20mm coloana de mercur peste presiunea la care nu se mai simte pulsul la nivelul arterei radiale si apoi se dezumfla lent, ascultand cu atentie momentul in care apare primul zgomot asemanator unei batai. Acest moment corespunde presiunii sistolice. Continuam dezumflarea mansetei pana ce nu se mai aude niciun zgomot, iar presiunea corespunzatoare ultimului zgomot auzit este cea diastolica (minima).  Este o metoda precisa , dar limitata de experinta celui care face masuratoarea.

b) Metoda oscilometrica- cea care ne intereseaza in acest topic.

Se foloseste tot de o manseta care este umflata la o anumita presiune dar masuratoare se face diferit de metoda ascultatorie. In acest caz, pe masura ce presiunea in manseta scade si incepe sa apara incetul cu incetul flux sanguin in artera, undele presionale date de fluxul sanguin turbulent vor lovi peretii arteriali. Practic, artera vibreaza si aceste vibratii sunt transmise mansetei de presiune si apoi, prin intermediul tubulaturii, manometrului sau senzorului de presiune. Aceste vibratii au amplitudinea minima la capete (care corespund presiunii sistolice, respectiv diastolice) si au amplitudinea maxima la valoarea presiunii arteriale medii. Aceasta metoda masoara cel mai bine presiunea arteriala medie si cu grade variate de precizie sistolica si diastolica. Un alt avantaj al acestei metode este dat de posibilitatea integrarii ei in aparate care masoara singure tebsiunea arteriala - tensiometrele digitale.

Treaba cu tensiometrele digitale (si aici ma refer doar la cele pentru brat deoarece cele pentru incheietura sunt niste glume proaste) este urmatoarea: interpretarea variatiilor presionale simtite de senzor se fave pe baza unor algoritmi matematici foarte complecsi, iar fiecare producator are algortimii proprii. Unii sunt mai performanti si rezultatele obtinute sunt mai aproape de realitate si reproductibile, altii sunt mai putin performanti, iar rezultatele obtinute sunt mai departe de adevar. De exemplu, majoritatea monitoarelor pentru pacienti folosesc metoda oscilometrica pentru masurarea tebsiunii arteriale, dar acestea costa mii de euro (peste 10000 cele foarte bune).

Chiar si asa, am observat diferente intre valorile masurate prin metoda invaziva si cele masurate prin metoda oscilometrica (manseta+monitor). Prin urmare, pe langa faptul ca ai o valoare a tensiunii arteriale este mult mai important sa stii sa o interpretezi si sa o integrezi  in tabloul specific al pacientului.

Dintre producatorii de tensiometre pentru uzul la domiciliu doar OMRON modelul M3 era validat prin studii de catre asociatia cardiologilor din America in sensul ca oferea rezultate reproductibile si comparabile cu ale tensiometrelor clasice. Asta era acum cativa ani. De atunci poate au mai aparut si alte modele validate prin studii.

Din punctul meu de vedere masurarea exacta si corecta a tensiunii arteriale este esentiala. Nu ma ajuta un aparat care acum imi da o valoare, peste un minut o alta valoare si nici una dintre ele apropiata de valoarea masurata cu un tensiometru clasic, cu manseta. Prin urmare, daca ar fi sa dau banii pe un tensiometru digital as fi foarte atent la modelul ales si cu siguranta nu va fi unul de 100 de lei facut pe nu stiu ce vapor si mai degraba mi-as cumpara un tensiometru clasic si un mic stetoscop si as invata sa masor tensiunea manual, lucru care se poate invata foarte repede.

Nu mai aruncati banii pe tot felul de chinezarii atunci cand vine vorba de sanatatea dumneavoastra.

De regula este indicat sa se faca trei masuratori si apoi sa se faca media intre ele.

Edited by vlad228
Completare

Chestia ca ,cele electronice nu afiseaza identic de mai multe ori consecutiv e irelevanta.Pe de alta parte ,la cele mecanice/manuale ,gradul de subiectivism in aprecierea valorilor masurate este foarte mare.Sistemul circulator este un sistem care se adapteaza permanent nevoilor corpului.Daca cineva ajunge in situatia de a avea o tensiune si un puls constante,deja si-a cam terminat socotelile cu viata.Nu o spun eu ,sunt spusele unui cardiolog.

La 07.03.2018 la 12:26, GEO 53 BN a spus:

Cele electronice n-o sa indice de doua ori aceeasi valoare a tensiunii arteriale,decit foarte rar.

Asa cum indica de 2 ori pe zi ora exacta un ceas defect! Am primit cadou un asemenea tensiometru electronic si fac 3 masuratori si tot nelamurit sunt! Culmea ca la medicul de familie a aparut un astfel de tensiometru, m-am mirat dar nu am vociferat; eram curios daca are buletinul metrologic la zi! A doaua oara nu l-am mai vazut, am fost consultat cu unul clasic.

Edited by gica70

Probabil a ramas fara baterii. Cel clasic avea "metrologia" la zi ? :-)

BTW, am un prieten bun care lucreaza in SUA la mentenenta aparatelor din spitale. Nu a vazut la nici un medic sa ia tensiunea pe stil vechi, toti le folosesc pe cele digitale.