Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
George(sb)

fiecare cu ce are

Recommended Posts

Total off-topic, imi cer scuze vanzatorului:

George(sb) nu faci si tu un topic la diverse in care sa pui poze si diverse comentarii despre clubul tau? Nu se supara nimeni daca te lauzi, ca sunt(em) curiosi :smt003

Plecand de la un anunt publicitar, in care cineva a pus o intrebare ma dadeam si eu valuta ca am un club in intretinere http://www.chilloutsibiu.ro clubul e foarte bine cotat la nivel national (locul 2 in topul nights.ro), si total contrar asteptarilor clubul din punct de vedere tehnic e o ruina, ceea-ce e un lucru cat se poate de bun pentru un mare carpaci, si zic sa incepem: pupitrul este alcatuli din 2* CDJ100s astea intamplator au fost schimbate de vre-un an, un mixer djm600 care a primit 380V pe intrarea de microfon :supz: (reparatia a durat vre-o luna), un picup tehnics SL1210mk2, cica are o doza foarte bune, nu i-am retinut numeme (nu ortofon), amplificarea este facuta cu un apa600 pe doi bassi de 18" pusi pe cutiile unor mach-uri de 300w cu porturile de bass reflex marite, pe post de sateliti sunt 4 monitoare de scena care au bassi de 15'' mach, nu stiu modelul, inaltele sunt dinacelea rusesti, se da in ele cu un pma1400(parca...) a si ar mai fi un eq behringer care a baut una alta, are aproape toate componentele schimbate, o ia razna destul de des; din ring se pleaca in celelalte incaperi cu cablu de semnal, intr-o incapere sunt doi sateliti de 12'' mach, erau perechie cu sub-urile din ring, dar au fost desperechiate de cine a fost inaintea mea, acela a adus si monitoarele care suna destul de nepotrivit pentru munca la care sunt puse; in incaperea cu bar-ul si inca o incapere mai micuta sunt 4 sateliti tot cu difuri de12'', sunt hand-made, basii sunt o firma englezeasca, de renume, da nu mai tin minte care, inaltele din pacate sunt tot dinacelea rusesti amplificarea si pe mach-uri si aici e facuta cu amplificatoare T-amp (e ceva mediocru), un eq behringer (ambele sunt varianta pe 15 canale cu iesire separata de bass) si un crossover, mai vechi, dar destul de smecheros, are limiter, si tot felul de minuni, si el a avut parte de mici retusuri, dar merge ca nou, mai e un bass de 18" si unul de 15" ambii sunt mach; pe lumini sunt 4 muving-heads, o firma noname, mie nu-mi prea plac, pt ca nu se comporte cum trebuie pe pasaje (la muzica) au si un controler, dar, nuprea ii dau drumu, mai sunt doua scanere Martin, mie alea imi plac la nebunie, dar din pacate nu sunt in ring, in ring mai sunt 2 stroboscoape de 500W, sunt ceva profi, si astea au fost carpite la greu si in restul clubului mai sunt inca 60 dinacelea micute negre de 15W, tin sa mentionez ca absolut toate difuzoarele (mai putin basii de pe monitoarele din ring) au fost rebobinate de N ori, din pacate nuprea pot face multe, deoareca patronii prefera sa traiasca pe picior mare decat sa investeasca vre-u banut;

Eu acasa am 2 sateliti cu wn15s, doi cu difuzoare de 12" clarion, 4 bassi elta de 18" 500w(vezi in avatar), nu am parametrii T/S , sunt ok, am si eu un t-amp si un ipa400, un eq behringer 2*31band, functioneaza excelent, nu sa umblat in el, mai am un crossover, ceva destul de tare cu limitator de volum in el, trebuie sa-l tunez putin ca nu-mi place cum face taierea, un mixer Stanton model SA-3 si 2*cdj100s si mai am o multime de boxe mai maruntele

Later edit am uitat sa specific clubul are o capacitate cam de 300 de persoane, asta in picioare ca pe scaune, nu cred ca intra mai mult de 150, a....! si e intr-o pivnita dinaia vechie de cateva sute de ani

Are un aer aparte clubul, de-asta cred ca e bine cotat si vizitat. ....................... :smt001

Da noapte daca nu e multa lume e ok, nu te chiar neci in fum ca merg ventilatoarele, dar daca intrii ziua te loveste un damf de miros de pivnita si de vapori de vodca :partyman:

Eu ma duceam joi, parca atunci era R&B, dar dupa a vreme s-a renuntat...

si acum este de actualitate, problema a fost ca veneau multi si dormeau prin club, nu se facea consumatie, ba chiar unii au urinat pe la colturi, dar problema sa rezolvat ca sa introdus tichet de consumatie si sa filtrat clientela