Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Kiusro

Sistem anticopiat cd-uri

Recommended Posts

Daca s-a intalnit cineva cu un soft care sa-l pui pe cdrom si sa nu poata fi copiat cdrom-ul de nimeni, va rog puneti-l aici sau daca stiti cum se numeste, dati-mi numele. Merci, anticipat.

in cel mai bun caz poti crypta datele ....

P unii i-am dezamagit, nu am avut timp sa le testez decat pe unele Universal Shield 3.3.1 asta nu m-a ajutat, CD Lock nu face decat sa imi restrictioneze accesul la fisier, si chiar nu-l mai deschide, fiind vorba de o carte nu este bun, dar poate fii folosit pentru altele si chiar nu mai ai ce face cu fisierul daca nu stii ca-i criptat, adica iti da o eroare d-aia d genul " this program cannot be opened, maybe the administrator restricted your acces or has been damaged if you downloaded...". am sa mai incerc si p celelalte.MifTy, la ce te refereai cand ai pomenit de softurile alea, poti sa-mi dai ceva denumiri?Multumesc

păi celebrele blindwrite, clonecd, alcohol, chiar şi daemon (de ultimele 2 nu sunt foarte sigur...)ţin minte că în DOS făcusem odată figura cu... norton diskedit... :rolleyes: adică copiam din ram şi făceam un "merge" pe un fişier de pe hard...acu' să nu mă întrebi amănunte, oricum după aia n-am mai pus mâna pe calculator o săptămână, în aşa hal de mult a durat...nu ştiu dacă asta vrei de fapt, dar schemele de protecţie anticopiere ale cd-urilor par să fie ceea ce cauţi.notează, însă, că până şi "foarte sigurul" LaserLock, SafeDisk, SecuRom, etc. au fost sparte până la urmă, aşa că...

hmmm... mai ţii minte cum a fost când a apărut nfs:mw???avea schemă anticopiere nou-nouţă, superdură, etc... în 3 săptămâni PUFFFFFF... s-a dus!!!cu ocazia asta, (că toată lumea, plus unchiul ei, umbla după "crack pentru mw"), a aflat toată lumea (interesată) cam ce e aia "protecţie la copiere"... nu mai continui să nu am aerul că îmbii la cracking...

ideea este ca mai de mult se practica treaba asta dar eu nu prea cumpar d'astea, si nu cunosc, doar am auzit din stanga din dreapta, nu mi-am cumparat nfsmw, si nu stiu cum ii dar nici nu am stiut ca a avut protectie, acuma mi-a cerut cineva sa fac treaba asta si nah, stii cum ii nu-i ceva d interes general sa-si bata unii capul sa-i scoata protectia, ii o carte, si persoana vrea sa nu se multiplice si sa-si puna altii numele p ea sau s-o modifice, intelegi nu?