Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
utopic_paradox

probleme paradox pcs-250-g

Recommended Posts

am configurat un com gsm pcs-250g pe un mg-5000sa trimita sms-uri cu armari/dezarmari/tbl/alarme,etctotul bun pana aici:trimite sms-uri perfectproblema apare cand dau comanda de armare/dezarmare prin smsdau sms-ul cu textul c1234.arm.a1.0722xxxxxxunde (1234) este codul,( a1) este partitia 1 (sistemul nu e partitionat)problema e ca nu face armarea ci doar primesc inapoi un sms cu textul :"initializare cartel sim,va rugam incercati din nou in 7 minute"in manual scrie ca se poate face armarea/dezarmarea cu sms dupa "7 minute de la initializarea gsm=mului" dar am asteptat si 20 de minute si la fel face:imi da sms inapoi1.cartela e verificata cu un mobil:apeleaza,primeste apel,trimite sms-uri,primeste sms-uri2.am scris sms-urile de comanda si cu litere mari.nimic.3.am inlocuit cartela. la fel. ceva idei ?

0722xxx e numarul dupa care se face armarea? acuma sa nu incepi sa ma certi..dar ai cerut idei...

da. ca sa recunoasca "numarul" deja pus la pozitia 1 (unicul)de recunoscut,recunoaste numarul,ca-mi da mesaj imediat inapoi cu "initializare sim in 7 min..."acum,la o juma de ora dupa...a trimis ::"inializare in 6 minute.." deci se pare ca ceasul intern al gsm-ului e setat pe alta planeta !!!astept..sunt curios daca scade...

foarte usor e cu WINLOAD-ul de setat..ma indoiesc ca nu ai interfata si ai bifat toate optiunile la numarul respectiv(drept de ARM.,DISARM,raport troublle ,alarm..etc).eu montat 2 si merg brici.sunt curios ce ar putea avea...ciudata manifestare..la primul cartela nu mergea nicium..o vedea,intra semnal insa nu facea nimic,nici sms nimic..in telefon mergea perfect. s a schimbat si a mers.

am winload,dar nu aveam laptopul cu mine,asa ca am facut programarea din tastee a 3-a pe care o Montez,celelalte n-au facut figuri..oricum,dimineata am dus-o in servicemaine aflu ce si cum

nu.nu trimite decat comenzile :armare/dezarmarecu ip100 poti activa dezactiva si pgm-urilechiar ieri am facut "o spaga" pe tema asta,proprietarul,din telefonul mobil, cupla pgm2,pgm pe care am legat un releu si am dus un NO in automatizarea portii de garaj unde l-am legatla borna 3 si 4 (ne-au informat montatorii)

IP100 face treaba asta pe internet cu un soft dedicat sau merge si cu sms de pe mobil ? Pe mine ma intereseaza un modul cu comenzi de armare/dezarmare si PGM prin sms la o centrala de alarma .Gasesc asa ceva la vreun producator ?Softul de programare /vizualizare se achizitioneaza separat la Paradox sau este inclus in pretul pentru placa centralei ?

pt Pradox ai 1. pcs-250 care :trimite sms-uri la 8 utilizatori cu starea sistemului:alarme,restaurari,probleme,armare,dezarmare,panici + poti arma /dezarma prin sms,totul in lb romana 2.mai ai ip150 care face comenzile via internet,chiar si printr-un telefon smart(aplicatia iParadox)+ poti actiona pgm-urile,deci diverse automatizari casnice (lumini,aer,porti,etc)pt DSC ai seka-sms care iti trimite prin sms starea sistemului,lb engleza cu pcs-ul am rezolvat-o:reset. a mers brici pe urma

Salut,  am si eu u pcs 250g-03  impreuna cu sp5500, am reusit sa armez /dezarmez  pri sms, dar nu primesc sms  la alarma... arm/dezarm... sub nicio forma , unde gresesc  , ce trebuie sa setez , la sectiunea  PCS consider ca am facut bine , la communicator trebuie sa setez ceva ?.. mentionez ca  am interfata  USB307.Daca poate cineva sa ma indrume unde si la ce sectiune dau gres  .

Edited by octav+h

pai mai bine intra din tastatura cu

"power" "cod master" "arm" "primul nr de telefon " "optiuni telefon "(unde trebuie sa bifezi 1234,el vine din fabrica bifat doar "1") si atunci o sa primesti

alarme /probleme/armari-dezarmari/restaurari. asa trebuie procedat pt toate numerele (eident,daca vrei sa-I anunte si pe ei de alte treburi decat decat efractiile.