Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

constructie incinta


Vizitator adibrs2416

Postări Recomandate

imi spune cineva pe cati ohm e fiecare intrare de boxa la amplificatorul intervision sa1100rk , nu gasesc nicaieri specificatiile tehnice ale acestui amplificator si pana imi construiesc boxele pt el as vrea sa folosesc 2 boxe pe 4 ohm pe intrarea fr si fl de la o combina si pe si pe sr si sl 2 sateliti de la un sistem genius tot pe 4 ohm dar mi-e frica sa nu ard finalii, sau macar cum masor impedanta si cu ce?

Cauta utilizatorul care a avut sistemul si intreaba-l ce si cum Mai mult de atat nu gasesti nicaieri despre sistemul asta "Intervision" :nebunrau: Tensiunea de alimentare: AC 230 V 50/60 Hz Puterea consumata: 100 W Puterea RMS de iesire pentru canalele frontale: 30 W x 2 Puterea de iesire a canalului central: 10W Puterea de iesire a canalelor de surround: 10W x 2 Frecventa de raspuns (linia de intrare): 20Hz—20 kHz Impedanta boxelor: 4-8 ohm Raportul semnal/zgomot (linia de intrare):≥ 80dB(in varianta not A weighted) THD (1 kHz, 1W): ≤ 0,5 % Senzitivitate: 500 mV Atenuarea frecventei: ± 14dB (10KHz) Controlul Bassului: ± 14dB (100Hz)
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

imi spune cineva pe cati ohm e fiecare intrare de boxa la amplificatorul intervision sa1100rk , nu gasesc nicaieri specificatiile tehnice ale acestui amplificator si pana imi construiesc boxele pt el as vrea sa folosesc 2 boxe pe 4 ohm pe intrarea fr si fl de la o combina si pe si pe sr si sl 2 sateliti de la un sistem genius tot pe 4 ohm dar mi-e frica sa nu ard finalii, sau macar cum masor impedanta si cu ce?

Cauta utilizatorul care a avut sistemul si intreaba-l ce si cum STReight

Ti-am atasat si topicul unde s-a discutat o problema similara :

viewtopic.php?f=4&t=149013

 

Mai mult de atat nu gasesti nicaieri despre sistemul asta "Intervision" :nebunrau:

Tensiunea de alimentare: AC 230 V 50/60 Hz

Puterea consumata: 100 W

Puterea RMS de iesire pentru canalele frontale: 30 W x 2

Puterea de iesire a canalului central: 10W

Puterea de iesire a canalelor de surround: 10W x 2

Frecventa de raspuns (linia de intrare): 20Hz—20 kHz

Impedanta boxelor: 4-8 ohm

Raportul semnal/zgomot (linia de intrare):≥ 80dB(in varianta not A weighted)

THD (1 kHz, 1W): ≤ 0,5 %

Senzitivitate: 500 mV

Atenuarea frecventei: ± 14dB (10KHz)

Controlul Bassului: ± 14dB (100Hz)

Link spre comentariu
Vizitator adibrs2416

Am gasit la cineva manualul de utilizare dar scrie impedanta boxelor 4-8 ohm, sa inteleg ca pot sa pun boxe pe 4 ohm fara nici o problema, si inca ceva am vazut pe net boxe la care scrie impedanta 4-8 ohm, poi ori au 4 ohm ori 8 ohm ca nu inteleg

Link spre comentariu

Am gasit la cineva manualul de utilizare dar scrie impedanta boxelor 4-8 ohm, sa inteleg ca pot sa pun boxe pe 4 ohm fara nici o problema, si inca ceva am vazut pe net boxe la care scrie impedanta 4-8 ohm, poi ori au 4 ohm ori 8 ohm ca nu inteleg

Daca scrie pe boxe 4 - 8 Ohmi asta inseamna ca boxa e facuta sa mearga cu amplificatoare care au specificat pe iesire minim 4 Ohmi sau cu amplificatoare care functioneaza atat pe 4 Ohmi cat si pe 8 Ohmi. Deseori "reclama" asta 4-8 Ohmi inseamna functionare ok pe 4 Ohmi si functionare pe 8 ohmi dar cu putine emotii la wattaj mai mare.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări