Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

reball iphone 4 cpu


Vizitator ds_aim

Postări Recomandate

Vizitator ds_aim

salutare, ma un iPhone 4 pe blacklist , am descoperit o metoda de a schimba imei dar am nevoie sa schimb processor si basebandu, cum sa face reball la processor iPhone? am inteles ca trebuie o pasta de dezlipire , pt ca iPhone are protective si la temperature de dezlipire processor crapa daca nu pui aceasta pasta.Deci cineva competent in asa ceva pe aici?Multumesc . . .

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator ds_aim

teoretic se poate ce vrei tu , practic nu ai nici o sansa fara experienta pe iphone , si mai ales fara scule preheater , suflanta termostatata etc cu respectarea stricta a temperaturii din cauza rasinii va crapa toata placa si nu cred ca se merita reball complet

Am si experienta si scule , tot ce ai mentionat mai sus. Dar am inteles ca exista un fel de solute care daca dai cu ea pe processor la iPhone acesta nu ar mai crapa, este un fel de protective a celor de la apple.
Link spre comentariu

Nu vreau să te descurajez, dar de această dată sunt de aceaşi părere cu @voodoo!Cât despre acea "pastă minune"...nu-i bună de nimic, sau mă rog, aproape de nimic. :rade: Şi nu vorbesc din auzite!!!O să fac upload mai târziu la o poză, să vezi ce se întâmplă când extragi un IC. care a avut răşină.

Link spre comentariu

sansele nu sunt 0, eu am reusit sa deslipesc cipuri micro BGA cu "ciment" (este epoxi), doar ca este greu sa cureti suprafata dupa. De regula daca incalzesti suficient chipul, il poti dezlipi fara sa dezprinzi paduri, problema este dupa cand cureti epoxi de pe placa, 90% din timp reusesti sa dezprinzi cel putin un pad. Eu am avut diferite nivele de success cu chipurile de la iPhone. Pentru mine o regula este ca tot ce trece de 50 paduri nu pot face. Cat despre schimbarea IMEI, in primul rand nu ar trebui sa se discute asa ceva pe un forum public, sunt de 4 ani in domeniu si am reparat cateva mii de iPhone incepand cu 2G si terminand cu 5S, nu am auzit de programul acela care sa postat mai sus, nici macar pe gsmhosting. plus ca am o gramada de "colegi" care nu au auzit.Teoretic nu este imposibil ce pretinde ca ar face acel program, doar ca daca era cu adevarat "pe bune" se mai azuea de el, sau macar se faceau clone comerciale, tinand cont ca la nivel iPhone nu exista nici o scula de software.Si sa concludem, fiind vorba de un iPhone 4 cu valoare de piata ~600 RON, in stare functionala, neverlocked, imi pica greu de crezut ca merita reparatii de acest gen.ATENTIE SCHIMBAREA SERIEI IMEI ESTE ILEGALA SI SE PEDEPSESTE PENAL!!!

Link spre comentariu

Am prezentat imaginea de mai sus doar informativ, să ştie omul la ce să se aştepte. Aceasta este doar o sursă, numărul de pad-uri este semnificativ mai mic în comparaţie cu procesorul. Chiar dacă s-au rupt 4 pad-uri (2 sunt folosite şi 2 nu) această placă este o reuşită. Cele 2 pad-uri folosite se refac... e fix pix... aşteaptă doar comanda de la "gălbejiţi" :da

Link spre comentariu
  • 7 luni mai târziu...

sansele nu sunt 0, eu am reusit sa deslipesc cipuri micro BGA cu "ciment" (este epoxi), doar ca este greu sa cureti suprafata dupa. De regula daca incalzesti suficient chipul, il poti dezlipi fara sa dezprinzi paduri, problema este dupa cand cureti epoxi de pe placa, 90% din timp reusesti sa dezprinzi cel putin un pad. Eu am avut diferite nivele de success cu chipurile de la iPhone. Pentru mine o regula este ca tot ce trece de 50 paduri nu pot face. Cat despre schimbarea IMEI, in primul rand nu ar trebui sa se discute asa ceva pe un forum public, sunt de 4 ani in domeniu si am reparat cateva mii de iPhone incepand cu 2G si terminand cu 5S, nu am auzit de programul acela care sa postat mai sus, nici macar pe gsmhosting. plus ca am o gramada de "colegi" care nu au auzit.Teoretic nu este imposibil ce pretinde ca ar face acel program, doar ca daca era cu adevarat "pe bune" se mai azuea de el, sau macar se faceau clone comerciale, tinand cont ca la nivel iPhone nu exista nici o scula de software.Si sa concludem, fiind vorba de un iPhone 4 cu valoare de piata ~600 RON, in stare functionala, neverlocked, imi pica greu de crezut ca merita reparatii de acest gen.ATENTIE SCHIMBAREA SERIEI IMEI ESTE ILEGALA SI SE PEDEPSESTE PENAL!!!

 

Unde se incadreaza formularea dumneavostra , ATENTIE SCHIMBAREA SERIEI IMEI ESTE ILEGALA SI SE PEDEPSESTE PENAL!!! , si cu ce dovezi sprijiniti respectiva formulare ?

As dori sa stiu si eu , pentru ca am tot cautat pe net , si nu am gasit detalii cum ca in Romania are fi o lege ce sprijina repectiva afirmatie .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări