Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Timer 12 ore/ 21 zile pentru construirea unui incubator


Postări Recomandate

Asculta-ma 61 % e prea mult ,50-55 este numa bine .

Peste o sa a-i niste pui cu probleme (cufuriti plini de apa).

Dar este fix decizia ta ce vei face .

 

SUCCES este ultima mea interventie, si am sa te rog sa nu mai poluezi topicul.

Daca vrei deschide tu unu nou si acolo vom discuta despre probleme de incubatie.

Link spre comentariu
  • 9 luni mai târziu...

Find plecat la munca, am avut ocazia sa vad un incubator facut de un cetatean strain, (Francez)si care are o groaza de filtre pe toate cablurile .

Ce ma minunat este faptul ca el la intoarcerea oualor are tot un motor de 12 volti, dar pe el are pus o dioda de cel putin 50 A( de aceea mare cu surub),am studiat atent si este in paralel cu motorul .

Ea este acolo pentru a taia pulsul electromagnetic dar cum face cand inverseaza sensul?(implicit inverseaza tensiunea )

 

Ori nu este dioda?Si atunci ce este?

 

Precizez ca nu se vede nici o notatie.

Editat de pop_ady44
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Am intrebat proprietarul ce este, si raspunsul e unul simplu .

Este o dioda, si motorul intradevar merge intrun singur sens, dar nu pe principiul biela manivela ,ci este cu un surub intr-o piulita fixa.

inversarea sensului se face cu ajutorul unui mecanism mecanic care este accționat de insusi acel surub cu ajutorul unor parghii care actioneaza un fel de pinioane(inversor),si motorul on-off)

Daca l-am intrebat de ce sa complicat atat a spus ca avea mecanismu de la un incubator vechi la care s-a distrus carcasa si i sa ars motorul.(de aceea sa recurs la motor de 12 volti cu reducator.

Poze nu ma lasat sa-i fac de parca i-as fi furat proiectul cu aparatul foto.

 

PS;

Cica are acel incubator de prin 60-65 mostenire de familie .(mecanismul de intoarcere.)

Editat de pop_ady44
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Reinvii topicul cu o intrebare .

Am modificat intoarcerea sensului la motor care era cu relee(punte H)pe mosfeti.

Totate bune si frumoase, pana dai de 2-3 ori inversare de sens, si puntea ramane blocata pe stop motor.

Este ceva de la punte, sau de la sursa de alimentare?

Daca mai gasesc schema o postez sa nu vorbim din amintiri.

Puntea este in primu topic .

Multumesc

http://www.elforum.info/topic/120379-tranzistori-pentru-punte-h-capabili-sa-duca-circa-10a/

 

 

Editat de pop_ady44
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări