Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Timer 12 ore/ 21 zile pentru construirea unui incubator


Postări Recomandate

  • 9 luni mai târziu...

Find plecat la munca, am avut ocazia sa vad un incubator facut de un cetatean strain, (Francez)si care are o groaza de filtre pe toate cablurile .

Ce ma minunat este faptul ca el la intoarcerea oualor are tot un motor de 12 volti, dar pe el are pus o dioda de cel putin 50 A( de aceea mare cu surub),am studiat atent si este in paralel cu motorul .

Ea este acolo pentru a taia pulsul electromagnetic dar cum face cand inverseaza sensul?(implicit inverseaza tensiunea )

 

Ori nu este dioda?Si atunci ce este?

 

Precizez ca nu se vede nici o notatie.

Editat de pop_ady44
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Am intrebat proprietarul ce este, si raspunsul e unul simplu .

Este o dioda, si motorul intradevar merge intrun singur sens, dar nu pe principiul biela manivela ,ci este cu un surub intr-o piulita fixa.

inversarea sensului se face cu ajutorul unui mecanism mecanic care este accționat de insusi acel surub cu ajutorul unor parghii care actioneaza un fel de pinioane(inversor),si motorul on-off)

Daca l-am intrebat de ce sa complicat atat a spus ca avea mecanismu de la un incubator vechi la care s-a distrus carcasa si i sa ars motorul.(de aceea sa recurs la motor de 12 volti cu reducator.

Poze nu ma lasat sa-i fac de parca i-as fi furat proiectul cu aparatul foto.

 

PS;

Cica are acel incubator de prin 60-65 mostenire de familie .(mecanismul de intoarcere.)

Editat de pop_ady44
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Reinvii topicul cu o intrebare .

Am modificat intoarcerea sensului la motor care era cu relee(punte H)pe mosfeti.

Totate bune si frumoase, pana dai de 2-3 ori inversare de sens, si puntea ramane blocata pe stop motor.

Este ceva de la punte, sau de la sursa de alimentare?

Daca mai gasesc schema o postez sa nu vorbim din amintiri.

Puntea este in primu topic .

Multumesc

http://www.elforum.info/topic/120379-tranzistori-pentru-punte-h-capabili-sa-duca-circa-10a/

 

 

Editat de pop_ady44
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări