Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Timer 12 ore/ 21 zile pentru construirea unui incubator


Postări Recomandate

Am terminat recent construirea unui incubator din frigider.Automatizarea am vrut sa fac cu un controller folosita de frigotehnisti Dixell care are si comanda pentru umidificare dar m-am lasat pagubas cind am aflat ca si senzorul costa 100 EUR pe linga controller care are pretul de 120 EUR.Am introdus in google "incubator controller" si am gasit la chinez http://www.alibaba.com/product-detail/hot-sale-digital-temperature-automatic-computer_983590099.html cu 53 USD unul care comanda toate operatile ce trebuie efectuate.Coletul a sosit in decursul a 2 saptamini transportul ma costat 23 USD.Mecanismul de intoarcere a oualor am realizat cu un motoras de 12 V care ridica geamurile laterale de la usa automobil.

Link spre comentariu

daca imbeti cu palinca gaina inainte sa faca oo-le ai sa vezi...se vor intoarce singure de 8 ori pe zi :da :rade:

Felicitarile la urma ...dupa ce vad puisorii..

multumesc de felicitari dar nu te poti abtine de la glumite?

si faras suparare ati fost rugati sa va abtineti sa umpleti topicu aiurea

Va mai ROG inca odata cei care nu aveti alta treaba decat sa umpleti topicu aiurea abtinetiva

daca vreti criticati spuneti ce va placa ce nu va place cum ati face voi dar nu mai postati de dragu posturilor :jytuiyu

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Cum s-a ajuns la aceasta concluzie?Teoretic daca la 1 min e cu plus 8 sec inseamna ca e 1.1333Hz(in loc de 1hz) (68/60)Deci 20000000/1.1333=17647577, adica 20Mhz este divizat cu 17647577.Daca se pune un cuartz de 19,660800 rezultatul e 1.114Hz adica cam 6.8sec in plus in fiecare min(divizarea fiind constant 17647577), deci tot nu va fi rezolvat problema.E mult mai usor de corectat prin soft prin simpla scadere daca nu se poate altfel.Oricum e cam muuuult 8sec/min, trebuie sa fie o greseala la constanta de timer.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări