Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
matzah

primul meu CNC cateva intrebari..

Recommended Posts

salutari,

in primul rand.. fiind incepator rog a-mi fi scuzate eventualele ineptii tehnice ce pot aparea in descrierea mea a problemei.

doresc sa incep realizarea unei mici freze cnc, utilizata la nivel hobby, pcb, lemn, unele plastice etc

dispun de o parte din componente ce mi-au parvenit printr-un schimb cu un user de pe forum. cadrul masinii va fi facut din profile ITEM, prinse impreuna folosind sistemul lor. prima intrebare ar fi de unde pot procura la noi acele elemente de prindere, respectiv gen ce apare in poza:

http://s18.postimg.org/h83k5446x/DSC_0009.jpg

apoi, deoarece nu-mi permit realizarea axelor folosind suruburi cu bile, am ales sa folosesc suruburi trapez si piulite ertalyte. imi imaginez ca prin miscari repetitive inainte-inapoi pe axe, va aparea un joc intre piulita si surub. Cum pot compensa acest lucru? Nu stiu nici in practica cat de mare este aceasta problema si daca chiar cere o solutie separata.

o a treia intrebare, date fiind cursele de aprox 450x350x200, intrebuintarea masinii, tipul ei constructiv, respectiv ar arata gen asa:

ar merge impreuna cu ea un set de motoare nema 23 la 1.8Nm?

Ce ai tu in poza nu sant profile de la ITEM,personal am cumparat ceva bucati si piese de imbinare pentru un viitor CNC de pe un forum dar sa stii ca se gasesc foarte greu,profilele nu sant de 40x40?Uite ce am reusit eu sa adun si tot mai caut.

post-32747-139829751381_thumb.jpg

ba da, 40x40 sunt, m-am uitat pe catalogul item, seamana destul de mult cu ce am eu. nu stiu exact ce profile sunt astea.de unde ai adunat cutia cu maimute? vad pe acolo si piesele de care am nevoie...

Profilele sunt ITEM, sistemul de prindere la fel.Toate se gasesc la TechCon, daca cauti pe google.Ce anume se gaseste greu?Profilele sau prinderile?sau ITEM?

sistemul de prindere dintre profile, stiu ca tech con e furnizorul lor dar nu stiu cum se numesc ele sa stiu ce sa le cer. Am vazut ca sunt mai multe tipuri de prinderi.iarasi, nu stiam daca motoarele de 1.8Nm ar fi suficiente, dat fiind ca oricum am pierderi prin frecare la surubul trapez cu piulita sa.

Motoarele sunt mai mult decat suficiente!Ia legatura cu cineva de la ei si explicale ce vrei si te ajuta!

Profilele sunt ITEM, sistemul de prindere la fel.Toate se gasesc la TechCon, daca cauti pe google.Ce anume se gaseste greu?Profilele sau prinderile?sau ITEM?

Eu am cautat profilul din poza si nu l-am gasit ,daca sti poate pui in link,mersi.

le-am trimis mail. daca nu ma inteleg cu furnizorul, o sa purced in a "fabrica" elementele de prindere din piulite si suruburi mai standard, nu am de ales. n-ar fi bine totusi sa incerc sa suplimentez cumva profilele de pe axa y? nu stiu cat de rigida s-ar mentine in conditiile in care masina ar lucra in sarcina.

Eu am cautat profilul din poza si nu l-am gasit ,daca sti poate pui in link,mersi.
Nu am ce link sa pun!Eu i-am dat profilele, le am de 1 an, 1 an si ceva, sunt ITEM de la techcon.Pentru orice natie de piulita sau surub, incearca la Fabory, astia sunt tatici in materie de organe de ansamblare.