Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Care este cea mai muzicala lampa?


Badman

Postări Recomandate

Timbrul final al amplificatorului este dat si de lampi si de traf.

:da :aplauze :scarpin :reytre :53
Ei na!

Timbrul e dat si de conensatoare sau de sursa de alimentare sau de ... altele.

"Potrivirea" in amplificator e la fel cu potrivirea in intreg lantul electroacustic.

Numai ca daca pretindem de la fiecare componenta a lantului un sunet cald "atita cit trebuie" ne trezim ca e prea mult in final fiindca se aduna cu fiecare componenta a lantului.

 

@viobio, vezi sa nu te molipsesti de la matropower cu atitea emoticoane si aplauze dar fara comentarii.

Sper ca se stie de gluma.

 

@Domnilor, vorbim de muzicalitatea tubului nu a amplificatorului. Sigur ca sunt in legatura dar totusi...

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 80
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Timbrul e dat si de conensatoare sau de sursa de alimentare

intr-o proportie care -> zero daca se folosesc componente cat de cat decente (deci nu din aleea ce au in compozitie ulei de sarpe). "Grosul" este dat de tubul final + traful de iesire.Muzicalitatea tubului poate fi discutata doar in cazul OTL. Cand apare un traf de iesire in ecuatie nu se mai poate vorbi separate de tub. Un Circlotron cu EL34 nu suna la fel cu un PP tot cu EL34. Tubul final este acelasi, driver-ul (cam) acelasi.Nu-i aceeasi branza daca la un amplificator traful se afla in anodul lampii sau in catodul lampii.
Link spre comentariu
Vizitator viobio

Ei na!

Timbrul e dat si de conensatoare sau i de traf.

:da :aplauze :scarpin :reytre :53de sursa de alimentare sau de ... altele.

"Potrivirea" in amplificator e la fel cu potrivirea in intreg lantul electroacustic.

Numai ca daca pretindem de la fiecare componenta a lantului un sunet cald "atita cit trebuie" ne trezim ca e prea mult in final fiindca se aduna cu fiecare componenta a lantului.

 

@viobio, vezi sa nu te molipsesti de la matropower cu atitea emoticoane si aplauze dar fara comentarii.

Sper ca se stie de gluma.

 

@Domnilor, vorbim de muzicalitatea tubului nu a amplificatorului. Sigur ca sunt in legatura dar totusi...

 

Nu comentez la acest subiect,are mult prea multe variabile,pina la urma folosim ce ne place noua ,nu?.Cum nu exista produsul suprem,in toate domeniile,nici tubul suprem nu exista,in schimb exista tuburi bizare folosite in audio,experimente....

Link spre comentariu

Exita un topic unde se poate discuta despre distorsiuile OT numai ca e inchis.viewtopic.php?f=28&t=160249Am sustinut de multe ori ca OT introduce distorsiuni prea mari pentru a fi ignorate (in simulari).Ce am spus in topicul asta e ca se pot face OT cu distorsiuni foarte mici dar.......asta e offtopic.Daca vorbim subiectiv atunci numai prin vot se poate stabili care lampa e placuta de cei mai multi.Dar daca vorbim obiectiv atunci exista citeva criterii pentru a stabili care tub e mai bun pentru audio:1.distorsiuni2.zgomot 3.microfonieNu-mi vin in minte acum si alti parametrii obiectivi dar puteti complecta voi.

Link spre comentariu

o lampa muzicala mi se pare a fi 4P1L. I-am ascultat ''catodul'' intr-o schema otl pe un amplif de casti comparativ cu alt amplif de casti otl cu 6080. Sunetul m-a impresiont printr-un bas cald, plin si articulat-nu stiu cum ar suna intr-un amplif se sau pp .

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări